Politická kríza v Turecku sa prehlbuje

Jediný prezidentský kandidát, súčasný minister zahraničných vecí Abdullah Gül, nemá záujem o účasť v ďalšom kole volieb konaných v pléne parlamentu. Po tom, ako nebol kvôli bojkotu opozície opätovne zvolený, Erdoganova krízami zmietaná vláda navrhuje prijate ústavného dodatku o priamej voľbe prezidenta.

Krátka správa

6. mája 2007 turecký minister zahraničných vecí a prezidentský kandidát Abdullah Gül povedal, že pokračujúca nejednotnosť medzi vládnou AKP a sekulárnou opozíciou skompromitovala parlament a ukázala jeho neschopnosť zvoliť prezidenta. Vyhlásil, že jediným riešením bude, ak premiér Recep Tayyip Erdogan navrhne ústavný dodatok o priamej voľbe prezidenta: „Ďalšie kolo je bezpredmetné. Parlament uviazol na mŕtvom bode. Správnou vecou je, ak pôjdu voliť ľudia.“ Dodal: „Tieto zbytočné kolá zničili povesť parlamentu.“

Neskôr po Güllovych slovách, ešte v ten istý deň, prijal parlamentný výbor dodatok k ústave umožňujúci voľbu prezidenta vo všeľudovom hlasovaní. Ďalší návrh na skrátenie jeho funkčného obdobia zo sedem na päť rokov a úprava funkčného obdobia vlády z päť na štyri roky je predmetom parlamentných diskusií.

Gül pre Financial Times 5. mája 2007 povedal, že v čase volieb disponoval podporou verejnosti na úrovni až 70%. Vyhlásil: „Toto je dôvod, pre ktorý sme sa rozhodli ponechať voľbu na ľuďoch.”

Poslanci parlamentu sa počas minulého týždňa okrem iného dohodli aj na skrátení súčasného volebného obdobia a vypísaní nových volieb, ktoré by sa mali uskutočniť 22. júla 2007. Komisár pre rozširovanie Olli Rehn privítal tento posun vpred. Podľa neho toto rozhodnutie „zabezpečí Turecku politickú stabilitu a demokratický rozvoj.”

Ostrý rozkol medzi vládnucou umiernenou moslimskou stranou AKP a sekulárnou opozíciou uvrhol krajinu do hlbokej krízy. Vláda podľa opozície ohrozuje sekulárne tradície krajiny aj tým, že navrhla prezidentského kandidáta, ktorého manželka nosí hidžáb (moslimskú šatku na hlavu).

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA