Politické krízy všade okolo nás

Všetkými našimi susedmi otriasajú v posledných dňoch väčšie či menšie politické krízy a navyše to vyzerá tak, že ani do schengenského priestoru sa tak skoro nedostaneme. Našou jedinou útechou môže byť snáď fakt, že veľkí investori majú o strednú Európu záujem aj týchto ťažkých časoch. Dôkazom je medzinárodná správcovská spoločnosť Enterprise Investors, ktorá by na Slovensku mala v najbližších rokoch investovať približne 100 miliónov eur.

Krátka správa:

Po tom, čo včera vypršalo ultimátum, ktoré dal líder maďarskej opozície a expremiér V. Orbán koaličným stranám na odvolanie premiéra Gyurcsánya, zvolal Orbán nadnes míting pred budovu parlamentu, čím údajne štartuje sériu demonštrácií, ktoré majú vydržať až do Gyurcsányovho odchodu.

V Rakúsku riešia dve najsilnejšie strany zásadný spor o dvojmiliardovom nákupe stíhačiek Eurofighter, ktorý značne ohrozuje vznik veľkej koalície Ľudovcov (ÖVP) a Sociálnych demokratov (SPÖ).

Predseda poľskej populistickej Sebaobrany A. Lepper si svojich poslancov, ako aj bývalých kandidátov do poľského Sejmu zaväzoval zmenkami, z ktorých každá mala hodnotu najmenej 500-tisíc zlotých (vyše 4 mil. korún).

Zatiaľ, čo české strany čakajú na poverenie prezidenta zostaviť vládu, na Ukrajine sa rozpadla pragmatická koalícia prezidenta V. Juščenka a premiéra V. Janukovyča.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA