Poľsko proti európskej zmluve

Poľskí vládni predstavitelia aj po summite EÚ, na ktorom Poľsko pristúpilo k dohode o novej podobe európskej zmluvy, proti nej otvorene protestujú a žiadajú zmenu.

Krátka správa

Liga poľských rodín, ktorá je vládnou stranou v Poľsku, včera spustila kampaň proti novej zmluve EÚ v jej dohodnutej podobe a apelovala na bratov Kaczynských, aby sa proti nej otvorene postavili. Portugalský premiér José Sócrates aj predseda Európskeho parlamentu José Manuel Barroso v tejto súvislosti vylúčili možnosť otvárania rokovaní o už dohodnutých otázkach. Medzivládna konferencia, ktorú 23. a 24. júla usporiada Portugalsko ako nová predsednícka krajina EÚ, by mala dať finálnu podobu zmluve, ktorej kľúčové body boli dohodnuté počas júnového summitu EÚ.

V Bruseli sa dnes uskutoční seminár Veterné kalamity v národných parkoch a dôsledky aktívneho a pasívneho manažmentu, ktorý organizuje slovenská europoslankyňa Irena Belohorská. Na seminári, na zorganizovanie ktorého bola podnetom návšteva Ireny Belohorskej v Tichej a Kôprovej doline, vystúpi aj minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa a štátny tajomník ministerstva životného prostredia Jaroslav Jaduš.

Aj druhý tender na eurokampaň vyhlásený ministerstvom financií bol zrušený. Rozhodol o tom Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý spochybnil vhodnosť zvolených kritérií na výber víťaznej agentúry. Dátum vypísania nového výberového konania na subjekt, ktorý bude realizovať informačnú a mediálnu kampaň v rámci prijímania eura na Slovensku, zatiaľ nie je známy.

Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR zaslalo návrh Národného strategického referenčného rámca na roky 20017 až 2013 príslušným orgánom Európskej komisie. Tento rámcový dokument, na základe ktorého bude môcť Slovensko čerpať peniaze z eurofondov za uvedené obdobie teraz prejde v Bruseli pripomienkovým konaním.

Európska komisia bude sprístupňovať audiovizuálne materiály o činnostiach EÚ aj prostredníctvom internetovej stránky YouTube, na ktorej má od 29. júna vytvorený svoj vlastný kanál www.youtube.com/eutube.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa vyjadrila za pokračovanie prístupových rokovaní s Tureckom, no zároveň uviedla, že Nemecko dáva prednosť „privilegovanému partnerstvu“ s touto krajinou .

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA