Prioritou Európskeho summitu “Zelená Európa”

Európski lídri sa dohodli na znížení emisií skleníkových plynov o 20 % do roku 2020.

Krátka správa:

Ďalšou diskutovanou témou bolo zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov na tvorbe energie na 20 % do roku 2020. Táto otázka však rozdelila európske štáty na 2 tábory. Slovensko je proti stanoveniu takéhoto fixného limitu, ktorý podľa slov premiéra Fica nedokáže splniť. Slovenský premiér navrhne buď zaradenie jadrovej energie do čistej energie, alebo iné rozvrhnutie podielu obnoviteľných zdrojov medzi jednotlivé členské štáty.

Minister životného prostredia Jaroslav Izák pripustil možnosť stiahnutia žaloby SR na Európsku komisiu v prípade dosiahnutia dohody s Európskou komisiou o čiastočnom zvýšení pôvodne pridelenej emisnej kvóty pre Slovensko. Slovensko by sa podľa jeho slov uspokojilo s výškou 35 mil. ton namiesto pridelenej výšky 30,9 mil ton skleníkových plynov.

Premiér Robert Fico včera vyslovil podporu pripravovanej Berlínskej deklarácii k 50. výročiu podpisu Rímskych zmlúv a do jej textu by chcel zahrnúť zmienku o výhodách členstva v EÚ, ako aj o podpore ďalšieho rozširovania.

Severná Kórea tlmočila európskej delegácii počas jej návštevy v Pchjongjangu svoje odhodlanie dodržať dohodu z 13. februára, v ktorej sa hovorí o zrušení jej jadrového programu.

Európska centrálna banka včera zvýšila základnú sadzbu o 0,25 percentuálneho bodu na úroveň 3,75 %. V najbližšom čase sa očakáva jej ďalšie zvýšenie na 4 %.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA