Príprava na euro zaťaží rozpočty obcí a miest

Podľa výkonného predsedu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozefa Turčányho prinesie prechod na euro ďalšiu záťaž pre obecné rozpočty.

Krátka správa

Obce a mestá budú musieť vynaložiť finančné prostriedky na zmeny v informačných systémoch, preškoľovanie zamestnancov, či výmenu zariadení. Naviac ich čaká výpadok pri vyberaní miestnych daní a poplatkov, keďže ich obce zaokrúhľujú v prospech občanov, čo bude pri sumách v eure oveľa citeľnejšie ako doteraz. Celkové náklady by podľa Turčányho mali predstavovať jedno percento z bežných výdavkov miest a obcí, teda sumu, ktorá sa približuje 500 až 600 miliónom korún.

Po výskyte vírusového ochorenia slintačky a krívačky vo Veľkej Británii Únia podľa hovorcu Európskej komisie zakáže dovoz britského dobytka z tejto krajiny, ako aj mäsových a mliečnych produktov z postihnutej oblasti Anglicka.

Zvláštny vyslanec EÚ pre Bosnu a Hercegovinu Miroslav Lajčák vyzval k vytvoreniu špeciálneho oddelenia prokuratúry, ktoré by malo na starosti objasňovanie prípadov zo Srebrenickej masakry, ktorá sa odohrala v júli 1995.

Z porovnania cien palív vo vybraných 25 štátoch EÚ vyplýva, že slovenskí vodiči tankujú 12. najlacnejší benzín v Európe. V cenách nafty sa Slovensko ocitlo skoro na chvoste rebríčka, keď obsadilo 21. miesto.

Občania EÚ sa majú možnosť zapojiť do otvorenej diskusie o budúcnosti európskych škôl prostredníctvom zaslania príspevku na eac-schools-cosult@ec.europa.eu do 15. októbra.

Pri príležitosti stého výročia existencie skautského hnutia vyzdvihla slovenská europoslankyňa Anna Záborská jeho miesto vo výchove mladých ľudí.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA