Putin o energetike v Budapešti a Prahe

Ruský prezident Vladimir Putin bude tento týždeň počas svojej návštevy Maďarska a Českej republiky rokovať o úlohe Moskvy ako kľúčového dodávateľa energií do východnej Európy.

 

Krátka správa

Maďarsko, prvý cieľ Putinovej návštevy 28. februára, bolo jednou z najviac postihnutých krajín, keď Rusko v januári drasticky znížilo dodávky zemného plynu do Európy po cenovom spore s Ukrajinou (pozri EurActiv.sk, 4. január 2006). Približne 90% maďarskej spotreby zemného plynu pochádza z Ruska.

Cieľom Ruska je prezentovať sa ako spoľahlivý dodávateľ energií. „Energetická bezpečnosť bude tento rok kľúčovým nástrojom Putinovej zahraničnej politiky, a určite sa na to zameria počas svojej návštevy Maďarska a Českej republiky,“ citovala agentúra Reuters Sergeja Glazera z akcionárskej spoločnosti plynárenského monopolu Gazprom Vostok Nafta.

V Českej republike bude Putin okrem iného diskutovať o otázke dodávok ruského plynu po roku 2013 po vypršaní súčasnej dohody. Ruský prezident sa v Prahe zdrží 1.-2. marca.

EÚ 8. marca 2006 vydá Zelenú knihu o budúcnosti svojej energetickej politiky. Otázka energetickej bezpečnosti bude jednou z hlavných tém jarného summitu EÚ 23.-24. marca.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA