Rada EÚ vyzýva Srbsko na spoluprácu v otázke Kosova

Ministri zahraničných vecí EÚ odporučili Srbsku, aby viedli konzultácie s Kosovom ohľadne jeho budúceho štatútu a naznačili, že spolupráca s Medzinárodným trestným tribunálom v Haagu bude podmienkou na znovuotvorenie rokovaní o stabilizačnej a asociačnej dohode s EÚ.

Pozadie:

  • Kosovo je od konfliktu v roku 1999 pod civilnou a vojenskou správou OSN.
  • Osobitný vyslanec OSN Martti Ahtisaari predstavil 26. januára 2007 vo Viedni pred členmi "Kontaktnej skupiny" zloženej z USA, Veľkej Británie, Nemecka, Francúzska, Talianska a Ruska  svoj plán týkajúci sa štatútu srbskej provincie.
  • M. Ahtisaari predložil 2. februára 2007 tento plán na schválenie príslušným stranám v Belehrade a Prištine.
  • Európska Trojka  navštívila Srbsko 7. februára 2007.
  • Srbsko odmietlo zahájiť rozhovory s Prištinou predtým, ako sformuje novú vládu na základe výsledkov všeobecných volieb z 21. januára 2007.
  • Kosovskí Albánci 11. februára 2007 násilne demonštrovali proti Ahtisaariho plánu a požadovali okamžitú a úplnú nezávislosť svojej krajiny.

Otázky:

Ministri zahraničných vecí EÚ počas svojej schôdzky 12. februára 2007 vyhlásili, že “je nevyhnutné aby, sa Belehrad a Priština podieľali aktívne a konštruktívne” na konzultáciách týkajúcich sa budúceho štatútu srbskej provincie, ktoré sa uskutočnia budúci týždeň vo Viedni. Prejavili pritom svoju otvorenú podporu M. Ahtisaarimu, ktorý Rade EÚ predstavil svoj plán.

Rada vyslovila svoju pripravenosť pokračovať so Srbskom v rokovaniach o stabilizačnej a asociačnej dohode “pod podmienkou, že preukáže jasný záväzok a prijme konkrétne a účinné opatrenia na spoluprácu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY)”.

Stabilizačná a asociačná dohoda by posilnila väzby Srbska s Európskou úniou a bola by prvým krokom k prijatiu Srbska do EÚ.

EÚ ešte čaká na odovzdanie Ratka Mladiča, ktorý je obvinený z vojnových zločinov, pred  haagsky tribunál. Generálna prokurátorka ICTY pre vojnové zločiny Carla del Ponteová žiadala, aby rokovania neboli obnovené, pokiaľ R. Mladič nebude zatknutý.

Ministri zahraničných vecí tiež navrhli urýchliť rokovania o dohodách uľahčujúcich vydávanie víz a o readmisných dohodách, ktoré by mali posilniť spoluprácu zo  srbskej strany.

Pozície:

Ahtisaariho plán rozdelil členské štáty, niektoré z nich ako Cyprus, Grécko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko vyjadrili k návrhu svoje výhrady.

Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier vyhlásil, že “teraz, keď je plán M. Ahtisaariho na stole, musíme pokračovať rozvážne v rokovaniach s Ruskom. Dúfam, že nájdeme riešenie, ktoré bude zárukou stability na západnom Balkáne”.

Komisár pre rozširovanie Olli Rehn považuje za nevyhnutnú podmienku na ukončenie rokovaní o stabilizačnej a asociačnej dohode úplnú spoluprácu Srbska s ICTY.

Vysoký predstaviteľ EÚ Javier Solana vyhlásil: “V túto chvíľu musíme vyslať pozitívny signál. Priblížia sa [Srbsko] k EÚ, ak vyhovia požiadavkam Rady.”

Viceprezidenti skupiny socialistov v Európskom parlamente Jan Marinus Wiersma a Hannes Swoboda vyhlásili: “Srbsko musí prispieť k nájdeniu riešenia o konečnom štatúte Kosova na základe návrhov osobitného vyslanca OSN Martti Ahtisaariho.”

J. M. Wiersma doplnil: “Proeurópska vláda je potrebná na vytvorenie lepšej spolupráce s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu, ktorá by umožnila znovuotvorenie a následné ukončenie rokovaní podpisom stabilizačnej a asociačnej dohody medzi Srbskom a Európskou úniou.”

Ďalšie kroky:

  • Ahtisaari odložil  rozhovory, ktoré mali  prebiehať tento týždeň medzi Belehradom a Prištinou vo Viedni, na 21. februára, a to  z dôvodu naliehania Srbska na vytvorenie novej vlády pred obnovením rozhovorov.
  • Ahtisaari zamýšľa predložiť svoj revidovaný plán do Bezpečnostnej rady OSN do konca marca.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA