Rokovania o Kosove hneď od začiatku na mŕtvom bode

Srbskí a kosovskí vyjednávači sa stretli vo Viedni, aby spoločne diskutovali o pláne špeciálneho vyslanca OSN pre Kosovo, Marttiho Ahtisaariho. Zdá sa, že rozhovory hneď na začiatku uviazli na mŕtvom bode.

Krátka správa

Viedenské rozhovory z 21. februára 2007 sa sústredili výlučne na Ahtisaariho plán, ktorý bol predstavený v Belehrade a v Prištine 2. februára 2007. Plán predpokladá vytvorenie kosovskej štátnosti pod medzinárodným dohľadom.

Cieľom rozhovorov malo byť vytvorenie priestoru pre vyjadrenie pripomienok oboch strán ku všetkým bodom plánu. Pozície oboch strán sú v súčasnosti také, že Srbi sú ochotní uznať maximálne širokú autonómiu, ale kosovskí Albánci sa neuspokoja s ničím, čo je menej než nezávislosť. Aj keď obe strany zastávali rozličné pozície, Ahtisaari označil stretnutie za „dobrý začiatok.“

Ruský minister zahraničných vecí, Sergej Lavrov, trvá na tom, že ak má byť plán schválený Bezpečnostnou radou OSN, musí byť dohodou oboch strán.

Kosovo je od konfliktu z roku 1999 pod medzinárodnou civilnou a vojenskou správou. Rozhovory budú pokračovať až do 10. marca 2007, kedy Ahtisaari predloží BR OSN svoj návrh na schválenie.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA