Rokovania o názve Macedónska v cieľovej rovinke

17-ročný spor medzi Skopije a Aténami o názov krajiny sa pravdepodobne blíži ku koncu. Macedónsky prezident Crvenkovski uviedol, že očakáva od hlavného vyjednávača konečný návrh po 7. októbri.

Po stretnutí s eurokomisárom pre rozširovanie Ollim Rehnom, prezident Branko Crvenkovski oznámil, že očakáva od vyjednávača OSN Mathewa Niemetza konečný návrh čoskoro. Malo by sa tak stať po stretnutí Niemetza s vyjadnávačmi z oboch krajín naplánovaného na 7. októbra v New Yorku.

“Veľvyslanec Niemetz požiadal o stretnutie s vyjednávačmi z oboch krajín, veľvyslqncom (Admantiosom) Vassilakisom z Grécka a vyľvyslancom (Nikolom) Dimitrovom a Martinom Protogerom (vedúci kancelárie macedónskeho premiéra Gruevského). Cieľom stretnutia je pre obe krajiny vyjasniť si niektoré veci ohľadne posledného návrhu mediátora Niemetza. Na základe toho očakávam, že veľvyslanec Niemetz bude schopný (…) predložiť konečnú verziu”, povedal Crvenkovski.

Macedónsky prezident dodal, že jeho krajina bude pripravená akceptovať “férový kompromis, ktorý by nespochybňoval našu národnú a kultúrnu identitu žiadnym spôsobom.” Vyzval Grécko, aby ukázalo rovnaký konštruktívny prístup, tak ako to robí jeho krajina.

Komisár Rehn je podľa vlastných slov optimistický, pokiaľ ide o rozhovory mediované OSN a vyslovil uznanie Niemetzovej “výdrži”. “Naozaj dúfam, že posladné kolo nájde riešenie tejto otázky”, povedal Rehn.

Crvenskovski tiež oznámil, že jeho krajina čoskoro oficiálne uzná Kosovo. Macedónsko bolo pod tlakom zo strany USA, aby uznalo bývalú srbskú provinciu, zatiaľ čo Srbsko žiadalo Macedónsko, aby tak neurobilo. Podľa diplomatov Macedónsko, ktorého početná albánska menšina sympatizuje s Kosovčanmi, odkladala rozhodnutie uznať Prištinu najmä z technických dôvodov, v nádeji, že medzičasom vyriešia otázku demarkácie hraníc.

Komisár Rehn dal tiež jasne najavo, že Macedónsko, ktoré má štatút kandidátskej krajiny už do roku 2005, musí splniť ešte niekoľko základných podmienok pred tým, než oficiálne začnú prístupové rozhovory.

“Nie je náhoda, že prvými a najdôležitejšmi kritériami sú tie politické (…). Hovoria  o potrebe stabilných inštitúcií, ktoré garantujú demokraciu a vládu zákona. Tieto demokratické kritériá sú absolútne základné kontexte politického dialógu medzi stranami a inštitúciami je to esenciálny element dobre fungujúcej demokracie”, uviedol Rehn narážajúc na nedávnu inštitucionálnu krízu v krajine a konflikt s premiérom Nikolom Gruevskim (EurActiv, 01/10/08). Komisár spomenul aj nezrovnalosti v prípade nedávnych volieb, pričom dodal, že Brusel bude sledovať aj ďalšie volebné procesy v Bývalej juhoslovanskej republike Macedónsko.

Keď sa Crvenkovského pýtali na jeho konflikt s premiérom, uviedol, že ide o “vnútornú záležitosť”, ktorú nechce v Bruseli komentovať. “Budeme o tom diskutovať v Skopije”, vyhlásil prezident.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA