Brusel: Medzivládna konferencia zahájená

Včera bola v Bruseli slávnostne otvorená Medzivládna konferencia (MVK), na pôde ktorej budú prebiehať rokovania o novej európskej zmluve.

Krátka správa

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso verí, že sa na základe mandátu, dohodnutého na júnovom summite EÚ, podarí pripraviť finálnu verziu dokumentu na októbrový summit EÚ v Lisabone. Poľská ministerka zahraničných vecí Anna Fotygová počas otváracieho ceremoniálu MVK vyhlásila, že Poľsko je v otázke pôvodne požadovaného dvojročného odkladu v rámci prechodu na nový hlasovací systém za určitých podmienok pripravené na kompromis. Poľsko zároveň oznámilo, že bude pravdepodobne požadovať výnimku v otázke právnej záväznosti Európskej charty základných práv, ktorá bude súčasťou novej zmluvy.

Ministri zahraničných vecí EÚ včera rokovali o budúcom štatúte Kosova a vyzvali Srbsko a Kosovo na zapojenie sa do tohto procesu. Po neúspešnom riešení tejto otázky prostredníctvom rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier navrhol vytvorenie medzinárodnej trojky, v zložení EÚ, USARusko, ktorá by sa zaoberala touto problematikou.

Eurokomisárka pre ochranu spotrebiteľov Meglena Kuneva na začiatku svojej päťdňovej návštevy Číny apelovala na predstaviteľov hosťujúcej krajiny, aby podrobili čínske výrobky zvýšenej bezpečnostnej kontrole. Čínski výrobcovia totiž podľa jej slov nestíhajú aplikovať predpisy a štandardy prijaté v EÚ na výrobky určené na vývoz do EÚ. Brusel je ochotný pomôcť poskytnutím výcviku a potrebnými informáciami.

Novozvolený turecký premiér Recep Tayyip Erdogan oznámil svoje odhodlanie pokračovať v ekonomických a demokratických reformách, ktoré by mali krajinu priblížiť k členstvu v EÚ.

Podľa slov viceprezidenta Európskej centrálnej banky Lucasa Papademosa by mal ekonomický rast v eurozóne pokračovať aj v nadchádzajúcom období.

Grécky premiér Kostas Karamanlis na oficiálnej návšteve Bosny a Hercegoviny vyjadril plnú podporu tejto krajine v jej úsilí stať sa členom EÚ a NATO.

Líbya dnes prepustila päť bulharských sestričiek a palestínskeho lekára, ktorí sú už v lietadle na ceste do Bulharska. EÚ privítala toto „humanitárne“ gesto Líbye.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA