Rumunsko musí schváliť protikorupčný zákon

Po tom, čo rumunský Senát neschválil kľúčový protikorupčný zákon, korupcia v krajine zostáva vážnym problémom.

 

Krátka správa

Rumunský Senát 9. februára neschválil protikorupčný zákon, ktorý by protikorupčnému prokurátorovi umožnil vyšetrovať vysokopostavených politikov a sudcov. Komisia teraz analyzuje dopad tohto kroku. Rumunský prezident Traian Basescu po rozhodnutí zvolal stretnutie lídrov politických strán. Prezident totiž musí do 20 dní rozhodnúť, či zákon vráti Senátu do druhého čítania.

Hovorkyňa komisára pre rozširovanie Olliho Rehna vyjadrila nádej, že Bukurešť nájde trvalé a účinné riešenie boja proti korupcii, a uviedla: „Dopad rozhodnutia podrobne rozanalyzujeme v našej nadchádzajúcej správe 16. mája.“ Posledná správa o Rumunsku bude predchádzať rozhodnutiu Rady, či umožniť krajine spolu s Bulharskom vstup do EÚ k 1. januáru 2007.

Rumunská ministerka spravodlivosti Monica Macovei označila rozhodnutie Senátu za „katastrofu“ a Delegácia Komisie v Rumunsku uviedla, že krok bol „krokom späť v boji proti korupcii“. Ďalšie diplomatické zdroje vrátane veľvyslanectva USA a Veľkej Británie rovnako vyjadrili znepokojenie.

Rumunský premiér Calin Popescu Tariceanu v rozhovore pre Mediafax povedal, že „ak mi moji kolegovia v Senáte nie sú schopní zaručiť, že predpis bude schválený vo forme, vypracovanej vládou, budem zvažovať vyslovenie dôvery tomuto zákonu vo vláde.“

Štúdia, vypracovaná Reuters odhalila, že korupcia je naďalej veľkým problémom Rumunska. Na základe rozhovorov s viac ako 30 analytikmi Reuters zistil, že šance Bulharska a Rumunska na získanie členstva v EÚ v roku 2007 sa oproti novembru 2005 znížili zo 70% na dnešných 60%.

 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA