Sarkozy vytvára Stredomorskú úniu

Francúzsky prezident Sarkozy na minulotýždňovej návšteve Alžírska a Tuniska zintenzívnil snahy o získanie podpory pre myšlienku „Stredomorskej únie“. hoci je vznik plánovaný na rok 2008, pred sebou má stále mnoho prekážok.

Krátka správa

Na minulotýždňovej návšteve Alžírska a Tuniska začal Sarkozy testovať šance svojej idei užšej spolupráce medzi krajinami južnej Európy a Severnej Afriky. Pre tuniské noviny Assbah povedal, že plány vytvorenia Stredomorskej únie boli „vrelo privítané partnermi v Stredomorí v EÚ, aj krajinami južného Stredomoria“.

Sarkozy prišiel s touto myšlienkou už počas predvolebnej kampane. Stále však nie je jasné, ako presne si ju predstavuje, a ako je možné posilniť už existujúce euro-stredomorské partnerstvo.

Podľa Sarkozyho majú jadro iniciatívy tvoriť severoafrické krajiny Maroko, Alžírsko, Tunisko, Mauritánia a Líbya, a päť európskych krajín – Francúzsko, Španielsko, Taliansko,. PortugalskoMalta. Viesť ju má permanentná rada, podobná Rade Európy. Zameraná by bola na organizovaný zločin a terorizmus, udržateľný rozvoj, nelegálnu migráciu a energetickú bezpečnosť.

Otázka dodávok energie bude aj medzi prioritami francúzsko-alžírskeho stretnutia v novembri. Francúzsko ponúka transfer jadrovej technológie pre mierové použitie, Alžírsko má poskytnúť prístup k svojim zásobám zemného plynu. V interview pre alžírsky denník Al Watan Sarkozy povedal, že podporuje dohodu medzi francúzskymi energetickými formami GDF, Suez a Total a alžírskou Sonatrach.

Euro-stredomorské partnerstvo, a takzvaný Barcelonský proces, naštartovaný v roku 1995, však zlyhali kvôli nedostatku ambícií na strane EÚ a neochote južných susedov Európy navzájom spolupracovať.

Francúzsky premiér Fillon hľadal podporu myšlienke Stredomorskej únie na návšteve Talianska, 13. júla. Podľa neho chcú Francúzsko, Taliansko a Španielsko na iniciatíve spolupracovať. Fillon vyhlásil: „Je tu urgentná potreba projektu veľkej spolupráce pre viac bezpečnosti a prosperity.“

Sarkozy bude najprv musieť presvedčiť partnerov na juhu EÚ, aby sa pridali k iniciatíve. Plány nebude chcieť pravdepodobne podporiť ani Komisia, ktorá sa v rámci tzv. Stratégie susedstva snaží postaviť vzťahy s južnými a východnými susedmi na rovnakú úroveň.

Kritiku vznieslo i Turecko, ktoré iniciatívu pokladá za snahu zastaviť jeho ambície na členstvo v EÚ. Straty vplyvu v regióne sa môžu obávať aj Spojené štáty.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA