Schengen sa blíži

Stretnutie predstaviteľov vnútra zo štrnástich európskych krajín v Bratislave potvrdilo termín rozšírenia Schengenu o nové krajiny do konca tohto roka.

Krátka správa

Predstavitelia za rezort vnútra zo štrnástich európskych krajín potvrdili na svojom stretnutí v Bratislave pôvodné termíny vstupu nových krajín do schengenského systému. Napriek neúspešným testom schengenského informačného systému v niektorých krajinách, ktoré ich budú musieť opakovať, by sa malo rozšírenie schengenského systému, ktoré patrí medzi priority portugalského predsedníctva, uskutočniť do konca tohto roka. Slovensko sa v súčasnosti sústredí na kontrolu pripravenosti letísk.

Predmetom rokovania ministrov zahraničných vecí EÚ, ktorí sa dnes stretnú v Bruseli, bude otázka štatútu Kosova, vyslanie jednotiek do Čadu, šiesti zdravotníci uväznení v Líbyi a stav vzťahov medzi Veľkou Britániou a Ruskom po ich diplomatickej roztržke. Portugalské predsedníctvo na tomto zasadnutí otvorí medzivládnu konferenciu, ktorá má za cieľ pripraviť novú európsku zmluvu.

Podľa výsledkov prieskumu Eurobarometer 67 vidia až tri štvrtiny  Slovákov budúcnosť EÚ veľmi pozitívne. Slováci podľa prieskumu očakávajú, že sa EÚ v budúcnosti viac zameria na riešenie otázok v oblasti životného prostredia, európskej zahraničnej politiky, boja proti zločinu a vnútorného trhu.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso pre grécku tlač vyhlásil, že Turecko nie je pripravené na vstup do EÚ, no napriek tomu podporuje ďalšie pokračovanie prístupových rozhovorov. Zároveň apeloval na členské štáty EÚ, aby nekládli prekážky prebiehajúcim rokovaniam.

Bulharský minister zahraničných vecí Ivajlo Kalfin vyzval štáty EÚ, aby v prípade piatich bulharských zdravotných sestier a palestínskeho lekára väznených v Líbyi, konali jednotne.

Európska únia by mala podľa slovenského europoslanca Vladimíra Maňku otvoriť diskusiu o konvergenčných kritériách a overiť ich účinnosť.

Slovenskú politickú scénu by mala onedlho obohatiť nová politická strana AZEN – Aliancia za Európu národov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA