Sklamané Turecko

Ministri zahraničných vecí EÚ schválili kontroverzný balíček finančnej pomoci pre severný Cyprus. Grécki Cyperčania rozhodnutie uvítali, Turecko však uviedlo, že dohoda by mohla priniesť nové problémy.

 

Pozadie

Komisia v roku 2004 navrhla balíček finančnej pomoci pre tureckú komunitu na Cypre, pôvodne vo výške 259 miliónov eur. Balíček mala dopĺňať dohoda, ktorá by umožnila priamy obchod medzi samovyhlásenou Severocyperskou tureckou republikou a 25 členskými štátmi EÚ.

Návrh prišiel po aprílovom referende v oboch cyperských komunitách, v ktorom sa malo rozhodnúť o znovuzjednotení ostrova v súlade s tzv. Annanovým plánom pod záštitou OSN. Tureckí Cyperčania hlasovali za zjednotenie, no gréckocyperská komunita návrh odmietla. 1. mája 2004 Cyperská republika získala plné členstvo v Európskej únii.

Po referende Komisia v júli 2004 oznámila, že sa rozhodla „ukončiť izoláciu tureckocyperskej komunity a umožniť zjednotenie Cypru prostredníctvom podpory jej ekonomického rozvoja“. S týmto zámerom Komisia navrhla pre roky 2004-2006 balíček pomoci vo výške 259 miliónov eur spolu s nariadením, umožňujúcim priamy obchod so severnou časťou ostrova. „Návrh ponúka preferenčný režim pre výrobky zo Severného Cypru, ktoré vstupujú na colné územie EÚ,“ uvádza sa v komuniké Komisie.

Po niekoľkých mesiacoch rokovaní ministri zahraničných vecí EÚ 27. februára 2006 schválili balíček finančnej pomoci pre Severná Cyprus. V roku 2006 bude pre tureckocyperskú komunitu uvoľnených 139 miliónov eur finančnej pomoci. Približne 120 miliónov eur z pôvodných 259-miliónového balíka sa stratilo kvôli nedodržaniu lehoty pre použitie prostriedkov z rozpočtu EÚ na rok 2005.

Otázky

Schválenie balíka finančnej pomoci z pohľadu EÚ vedie k schváleniu návrhu z roku 2004 o priamom obchode medzi EÚ a tureckocyperskou komunitou. Ankara je však sklamaná a naďalej trvá na tom, že EÚ by mala najprv splniť svoj vlastný záväzok voči Cypru, kým Turecko otvorí svoje letiská a prístavy gréckym Cyperčanom. To grécki Cyperčania vnímajú ako podmienku schválenia schémy priameho obchodu z ich strany. Cyprus, rovnako ako ostatné členské štáty EÚ, má právo veta v každej fáze prístupového procesu a od roku 2004 blokuje opatrenia spojené s finančnou pomocou a obchodom.

Ankara navyše považuje súčasný balíček finančnej pomoci za nedostatočný, pretože jej cieľom je skôr zlepšenie infrašturktúry, než podpora ekonomického rozvoja. Návrh pomoci, schválený 27. februára, nezahŕňa ustanovenia o obchode medzi EÚ a tureckou časťou Cypru.

Ministerstvo zahraničných vecí USA naznačilo, že podľa jeho názoru nie je protiprávne obchodovať s tureckým Cyprom. „Obchodné transakcie so severnou časťou Cypru podľa môjho vedomia žiadnym spôsobom neporušujú zákon,“ uviedol hovorca ministerstva Adam Ereli. Dodal však, že jeho stanovisko nezodpovedá uznaniu Severocyperskej tureckej republiky zo strany USA. „Naša politika voči severnému Cypru, čo sa týka uznania, sa nezmenila,“ povedal Ereli.

Pozície

Komisár pre rozširovanie Olli Rehn rozhodnutie Rady pre všeobecné záležitosti z 27. februára uvítal a zdôraznil, že „teraz je možné zrealizovať množstvo konkrétnych projektov na priblíženie tureckocyperskej komunity k Európskej únii“. „Rozhodnutie by malo byť vnímané ako prvý krok k ukončeniu izolácie tureckocyperskej komunity zo strany EÚ a uľahčenie opätovného zjednotenia Cypru,“ vyhlásil Rehn.

Rakúske predsedníctvo tiež vyjadrilo spokojnosť s dohodou. „Zvládli sme veľmi ťažký problém a sme veľmi, veľmi šťastní, že sme ho vyriešili,“ uviedol hovorca Rakúšanov.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan je však neoblomný: „EÚ by najprv mala splniť svoj záväzok, kým bude žiadať od Turecka, aby dostálo svojim povinnostiam.“

Turecký minister zahraničných vecí Abdullah Gul povedal, že „jediný krok, ktorý Turecko očakáva, je priamy obchod spolu s finančnou pomocou. Toto jednostranné rozhodnutie EÚ iba prinesie nové problémy a komplikácie.“

Podľa prezidenta tureckých Cyperčanov „rozhodnutie […] ani zďaleka nespĺňa naše očakávania. Inštitúcie EÚ rozhodujú pod tlakom Gréckocyperčanov, čo môže zabrániť komplexnému riešeniu otázky a znepokojovať tureckých Cyperčanov.“

Cyperský prezident Tassos Papadopoulos vyjadril svoju spokojnosť s rozhodnutím EÚ. „Toto je po prvýkrát po mnohých rokoch, čo sa otázka návratu Famagusty dostala na program rokovaní Európskej únie,“ uviedol. Slovami hovorcu cyperskej vlády Georgiosa Lillikasa „mýtus tureckocyperskej izolácie“ ukončilo rozhodnutie EÚ. 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA