Slovensko bude oslavovať dnes

Oficiálne oslavy polstoročnice EÚ sa na Slovensku uskutočnia dnes v Bratislave.

Krátka správa:

Podujatie, ktoré sa bude konať od 9:00 do 19:00 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, slávnostne otvorí podpredseda vlády Dušan Čaplovič a o.i. sa na ňom zúčastnia náš eurokomisár Ján Figeľ a niektorí slovenskí europoslanci. Slovenské oslavy nadviažu na oficiálne oslavy EÚ, ktoré sa cez víkend uskutočnili v Berlíne za účasti najvyšších predstaviteľov všetkých členských štátov EÚ.

Oficiálne oslavy EÚ v hlavnom meste Nemecka vyvrcholili podpísaním Berlínskej deklarácie, ktorá je súhrnom toho, čo Európa dosiahla a kam by sa mala uberať. Jej text neobsahuje žiadnu zmienku o kresťanských koreňoch EÚ, čo vyvolalo okamžitú kritiku zo strany Vatikánu. Nemecká kancelárka Angela Merkelová pri jej podpise vo svojom prejave zdôraznila potrebu obnovenia politického smerovania Únie. Berlínska deklarácia však pre odpor zo strany niektorých členských štátov neobsahuje zmienku o euroústave.

Vysoký predstaviteľ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ Javier Solana sa po rozhodnutí Bezpečnostnej rady OSN o uvalení ďalších sankcií na Irán pokúsi obnoviť rokovania s hlavným jadrovým vyjednávačom Iránu Alím Laridžáním. Vyjednávania boli na konci minulého roka prerušené kvôli odmietaniu Teheránu zastaviť obohacovanie uránu.

Ministri vnútra Slovenska a Slovinska Dragutin Mate a Robert Kaliňák dnes po prehliadke hraničného priechodu na slovensko-ukrajinskej hranici vo Vyšnom Nemeckom pozitívne hodnotili postup prác a očakávajú splnenie časového limitu zo strany Slovensko na prípravu pre vstup do Schengenského systému.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA