Slovensko sa bude radšej súdiť

Slovensko sa bráni uloženiu pokuty zo strany Európskej komisie podaním žaloby.

Krátka správa

Slovensko doručilo na Súd prvého stupňa v Luxemburgu žalobu na Európsku komisiu, čím chce dosiahnuť zrušenie uloženej pokuty vo výške 3,6 milióna eur. Európska komisia chce uvedenou sumou potrestať Slovensko za nadbytočné zásoby konzervovaných mandariniek, húb a ryže v čase jej vstupu do EÚ. Slovensko argumentuje neskorým stanovením spôsobu určovania nadbytočných zásob zo strany Komisie a nedostatku prostriedkov na predchádzanie údajnému vytváraniu nadbytočných zásob.

Europoslanci včera rozhodli, že leteckí prepravcovia budú musieť uvádzať výsledné ceny leteniek, vrátane všetkých letiskových poplatkov a táx. V rámci plenárneho zhromaždenia sa zaoberali aj dohodou medzi EÚ a USA o poskytovaní údajov o transatlantických leteckých pasažieroch pre americké úrady v rámci boja proti terorizmu. Europoslanci túto dohodu kritizovali vzhľadom na nedostatočnú ochranu údajov a nejasný účel získavania informácií.

Portugalský minister financií Fernando Teixeira dos Santos uviedol, že nezávislosť Európskej centrálnej banky (ECB) je jedným zo základných dôvodov lepšej hospodárskej výkonnosti eurozóny. Zároveň zdôraznil, že nie je dôvod na obavy pred silným eurom. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy naopak vyjadril svoje želanie väčšej miery kontroly nad ECB zavedením spoločnej devízovej politiky.

Podpredseda strany SMK Iván Farkas vyjadril svoje obavy, že Národný strategický referenčný rámec, ktorý je kľúčovým dokumentom pre čerpanie peňazí z eurofondov, nebude schválený ani v augustovom termíne, ako to avizoval minister výstavby a regionálneho rozvoja Marian Janušek. V prípade tohto scenára otvorí strana SMK politickú diskusiu o riešení tohto problému na pôde  NRSR.

Slovenský komisár Ján Figeľ informoval o zámere Komisie pokračovať v programe spolupráce s tretími krajinami v oblasti vyššieho vzdelávania pod názvom Erasmus Mundus II., na ktorý by mala EÚ v rokoch 2009 až 2013 vyčleniť 950 miliónov eur.

Podľa odhadov štatistického úradu Eurostat dosiahla slovenská ekonomika za prvý štvrťrok tohto roku tretí najvyšší medziročný hospodársky rast v rámci krajín EÚ, a to na úrovni 9 %.

Podpredseda vlády pre európske otázky Dušan Čaplovič včera rokoval so zástupcami Európskej komisie o pokroku Slovenska v implementácii cieľov Lisabonskej stratégie.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA