Slovensko žaluje Európsku komisiu

Slovensko dnes podalo žalobu na Európsku komisiu kvôli výške pridelených emisných kvót.

Krátka správa:

Európska komisia v novembri minulého roka pridelila Slovensku emisné kvóty na roky 2008 až 2012 vo výške 30,9 milióna ton namiesto 41,3 milióna ton, ktoré požadovala slovenská strana. Slovensko sa v tejto súvislosti rozhodlo podať na Európsku komisiu historicky prvú žalobu. Odvoláva sa pritom na fakt, že výpočet kvót stanovil Brusel bez konzultácie s Bratislavou. Navyše v ňom nezohľadnil odstavenie jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, ani prudký rast slovenskej ekonomiky.

Európska komisia včera zverejnila oficiálny návrh na zníženie emisných kvót CO2 z nových automobilov do roku 2012 vo výške 130 g na kilometer. Automobilky kritizujú Európsku komisiu za stanovenie kvóty bez predošlého vypracovania  dosahovej štúdie. Prijatie tohto návrhu by pravdepodobne znamenalo zvýšenie cien nových automobilov a zvyšovanie podielu produkcie menších automobilov.

Podľa štúdie ECA International by mali reálne mzdy na Slovensku porásť najvyšším tempom spomedzi všetkých členských štátov EÚ, a to v predpokladanej výške 3,5 %.

Euro dnes prekročilo hranicu 1,30 USD za euro.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA