Slovensko zisťuje, čo s Bieloruskom

Slovensko volí cestu podpory demokratizácie paralelne s posilňovaním ekonomických väzieb. Potvrdila to aj nedávna cesta delegácie slovenského ministra zahraničných vecí do Minsku, ktoré bola súčasťou prípravy slovenskej pozície k budúcnosti vzťahov EÚ-Bielorusko.

Pozadie

Bielorusko sa napriek svojmu zjavnému demokratickému deficitu stalo súčasťou poľsko-švédskej iniciatívy tzv. Východného partnerstva, pomocou ktorého sa Európska únia snaží posilniť vzťahy s východnými susedmi bez tohto, aby im ponúkla konkrétnu perspektívu členstva. Ďalšími krajinami ktorých sa iniciatíva týka sú UkrajinaMoldavsko a juhokaukazské krajiny – Arménsko, GruzínskoAzerbajdžan.

Bielorusko je politicky najproblematickejší partner. Represívny režim Alexandra Lukašenka Európska únia v roku 2006 sankcionovala zastavením vydávania víz pre najvyššie politické špičky vrátane samotného prezidenta. Pod tlakom okolností – ekonomickej krízy a ochladenia vzťahov s Moskvou (článok Ruský ropovod obíde Bielorusko) sa Minsk podujal na „flirt“ so západom, predovšetkým s EÚ. Minsk získal istý politický kredit v Európe napríklad tým, že neuznal nezávislosť gruzínskych separatistických regiónov po vojenskom konflikte v auguste 2008. Neskôr Únia dočasne zrušila Lukašenkovi zákaz cestovať do EÚ v reakcii na prepustenie niekoľkých politických väzňov. Cieľom niektorých ekonomických a politických reformných krokov je však podľa analytikov len saha v ťažkej situácii zachovať sociekonomickú stabilitu, ktorá drží súčasný režim pri moci.

Otázky

Európska únia bude čoskoro prehodnocovať, čo s Bieloruskom. S cieľom podložiť slovenskú pozíciu na decembrovej Rade EÚ „informáciami z prvej ruky“, vycestoval do Bieloruska slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Pred cestou do Minsku sa Lajčák stretol s ľuďmi s Nadácie Pontis, s ktorými diskutoval o podobe pomoci Slovenska Bielorusku. Mimovládna organizácia Nadácia Pontis sa o.i. dlhodobo venuje demokratizačnému procesu v Bielorusku, ale aj na Kube, či v Srbsku.

Lajčák sa pre agentúru SITA vyjadril, že spolupráca s Pontisom „sa v minulosti ukázala ako vzájomne prospešná“. Riaditeľ pre rozvoj Milan Nič z Nadácie Pontis pracoval s Miroslavom Lajčákom počas jeho misie na poste Vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva / Špeciálneho predstaviteľa EÚ pre Bosnu a Hercegovinu v Sarajeve.

Pontis vypracovala „analýzu bilaterálnej a európskej dimenzie slovenskej politiky voči Bielorusku“, o ktorej diskutovala s ministrom. Analýza okrem iného odporúča, aby Slovensko naďalej podporovalo prenos relevantných skúseností SR z oblasti transformácie a demokratizácie do Bieloruska. Radí aj ďalšiu pomoc zamerať na podporu socio-ekonomickej transformácie a europeizácie Bieloruska s využitím kontaktov slovenských mimovládnych organizácií. Lepšie by sa mala koordinovať pomoc Slovenska s inými donormi, resp. vytvárať alebo sa pripájať k spoločným projektom viacerých darcov, čím by sa zvýšil dosah limitovaných zdrojov rozvojovej pomoci vyčlenených pre Bielorusko. V neposlednom rade by malo Slovensko budovať na súčasnej situácii oživenia kontaktov medzi EÚ a Bieloruskom. V prvom rade žiadať prepracovaný prístup EÚ k Bielorusku, ktorý ako konštatuje analýza Nadácie Pontis neexistuje.

Pre dosiahnutie konečného cieľa – moderné a demokratické Bielorusko – by slovenská diplomacia mala presadzovať budovanie kontraktov medzi ľuďmi, podporu občianskej spoločnosti a liberalizáciu vízového režimu.

Počas samotnej návštevy (6.-7. 9.) sa šéf slovenskej diplomacie sa stretol s kontroverzným bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom, ministrom zahraničia Sergejom Martynovom a s predstaviteľmi bieloruskej opozície, médií aj občianskej spoločnosti, informovalo MZV.

Súčasťou ministrovej delegácie bola aj skupina 20 podnikateľov zo Slovenska, ktorí vytvorili spolu s desiatkami miestnych podnikateľov spoločné obchodné fórum. Bieloruská ekonomika sa pomaly otvára zahraničnému obchodu. Slovensko je v poradí 18. najväčším obchodným partnerom Bielruska pokiaľ ide o výšku obratu. Bilaterálny obchod rástol najviac medzi rokmi 2007 a 2008 (až o 41%, uvádza analýza Pontis). Slovensko vyváža do Bieloruska najmä na slovensku vyrobé autá zahraničných automobiliek.

Návšteva slovenských podnikateľov mala za cieľ podporiť vzájomný biznis, predovšetkým technického charakteru.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA