Slovenský hlas bližšie k EÚ

Počas uplynulého víkendu sa v Bratislave v rámci projektu „Konzultácie s občanmi Európy“ uskutočnila diskusia vybratej vzorky slovenských občanov na témy súvisiace s budúcnosťou EÚ.

Krátka správa:

V diskusii sa venovala pozornosť trom hlavným oblastiam: rodine a sociálnej starostlivosti, energetike a životnému protrediu a otázkam imigrácie.  Zo záverov, ktoré boli oficiálne odovzdané do rúk slovenského eurokomisára Jána Figeľa, vyplynulo, že Slováci si prajú ekologicky čistú EÚ, ktorá by vytvárala podmienky pre mladé rodiny, ale starala by sa aj o dôstojnú starobu svojich starších občanov. V otázke imigrácie sa zhodli na potrebe obmedzenia prílivu „lacných migrantov“.

Rada EÚ pre vzdelávanie, mládež a kultúru sa zaoberala návrhom nemeckej ministerky školstva Anette Schavanovej na vytvorenie jednotnej európskej učebnice dejepisu. Ministri školstva EÚ budú o tejto téme diskutovať aj na svojom neformálnom zasadnutí v Heidelbergu.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso vyzval na aktívnejšiu politiku Európanov v oblasti klimatických zmien. Taktiež sa vyslovil za zmenu energetickej politiky EÚ.

Európska vesmírna sonda Rosetta v sobotu úspešne preletela v tesnej blízkosti Marsu. Svoju úlohu by mala zavŕšiť v roku 2014 pristátím na kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko.

Európska komisia rozhodla o poskytnutí finančnej pomoci obetiam cyklónu Favio, ktorý vo štvrtok zasiahol Mozambik, a to vo výške 2 mil. eur.

Európska komisia sa zaoberá problémami spôsobenými zavedením prísnych bezpečnostných pravidiel na európskych letiskách.

Martin sa za podpory Matice slovenskej bude uchádzať o titul Európske hlavné mesto kultúry v roku 2013.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA