Slovinci chcú urýchliť prístupový proces Srbska

Slovinské predsedníctvo vyslovilo podporu skorému podpisu Stabilizačnej a asociačnej dohody so Srbskom, prvému kroku k získaniu statusu kandidátskej krajiny. Srbská vláda však signalizuje, že by o podpis dohody vôbec nemusela stáť.

Krátka správa

Slovinsko, predsedajúca krajina Európskej únie, chce urýchliť vstup Srbska do Európskej únie. Stabilizačná a asociačná dohoda by mala byť podpísaná čím skôr, podľa možností ešte tento mesiac“, uviedol slovinský šéf diplomacie Dimitrij Rupel.

Prijatie Srbska je pre EÚ strategická otázka, uviedol Rupel. HolandskoBelgicko však trvajú na vydaní vojnových zločincov Ratka Mladiča a Radovana Karadžiča Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu v Haagu pred tým, než sa podpíše dohoda o asociácii (SAA). Rovnaký postoj mala aj, dnes už bývalá, hlavná žalobkyňa tribunálu, Carla del Ponte. Podmienka stíhania vojnových zločincov sa pri tom považuje za splnenú aj v prípade, že Belehrad bude vykazovať znaky “efektívnej spolupráce” s trestným tribunálom, hoci priamo k zatknutiu nedôjde. Problémom zostáva, kto a na základe akých parametrov mieru spolupráce zhodnotí.

Komisár pre rozšírenie Olli Rehn vyhlásil, že všetci v Srbsku sú si vedomí, že tieto podmienky pretrvávajú. Slovinský minister zahraničia včera oznámil vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá bude pracovať na tom, aby sa SAA so Srbskom podpísala v krátkom čase.

Pokiaľ ide io Kosovo, Rupel trvá na tom, že prístupový proces Srbska a cesta Kosova k nezávislosti sú nezávislé procesy. Toto vyhlásenie ostro kontrastuje s rétorikou srbskej vlády. Srbský premiér Vojislav Koštunica len pred pár dňami vyhlásil, že v prípade ak Európska únia uzná nezávislé Kosovo, Srbsko zastaví celý prístupový proces a prehodnotí vzájomné diplomatické vzťahy.

V Kosove došlo tento týždeň k zostaveniu vlády. Bývalý rebelský líder Hašim Thaci a jeho Demokratická strana Kosova budú vládnuť so svojim hlavným politickým oponentom Fatmirom Sejdiu, šéfom strany Demokratická liga Kosova. Primárnym záväzkom novovytvorenej vlády je podľa budúceho premiéra Thaciho “formalizovanie kosovskej nezávislosti”.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA