Solana cestuje na Blízky Východ

Vysoký splnomocnenec EÚ pre Spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana sa dnes vydal na trojdňovú návštevu Blízkeho Východu.

Krátka správa:

Javier Solana počas svojej cesty navštívi Libanon, Saudskú Arábiu a Sýriu, s ktorou EÚ prerušila oficiálne rokovania pred dvoma rokmi. Stalo sa tak po atentáte na vtedajšieho libanonského premiéra Rafika al-Harírího, z ktorého EÚ obvinila Sýriu. Cieľom návštevy je zmierniť krízu v Libanone a nepriamo podnietiť zmiernenie palestínskych frakcií.

Na minulotýždňovom Summite EÚ sa dosiahla dohoda o znížení emisií skleníkových plynov do roku 2020 o 20 %. Ďalej sa EÚ ako celok zaviazala, že sa do roku 2020 budú na produkcii energie v únii podieľať obnoviteľné zdroje 20 percentami. Na radosť Slovenska sa jadrová energia označila za prijateľnú pri znižovaní emisií CO2 v ovzduší. Slovensko spolu s Českom zároveň navrhli  zriadenie jadrového fóra na svojom území.

Komisár pre životné prostredie Stavros Dimas žiada od Nemecka zavedenie rýchlostných limitov na diaľniciach, ktoré by malo prispieť k zníženiu emisií CO2. Angela Merkelová však pochybuje o tom, že by spomínané opatrenie pomohlo v boji proti globálnemu otepľovaniu.

Dnes začína plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Europoslanci sa na ňom budú zaoberať návrhom „otvoreného neba“ medzi USA a EÚ, Európskou agentúrou pre leteckú bezpečnosť, ako aj prebiehajúcou prípravou neformálneho summitu v Berlíne.

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko vyzval všetkých politických predstaviteľov Ukrajiny na spojenie úsilia a zintenzívnenie snáh na začlenenie Ukrajiny do EÚ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA