Spoločnými silami k ochrane európskeho priestoru

Minister vnútra Robert Kaliňák a maďarský minister spravodlivosti a ochrany poriadku József Petrétei včera podpísali Dohodu o spolupráci v boji proti organizovanému zločinu. Podľa Kaliňáka ide o bezpečnosť celého európskeho priestoru, keďže obe krajiny majú snahu stať sa členmi schengenskej dohody.

 

Krátka správa:

Aj napriek znižovaniu miery inflácie v eurozóne sa očakáva, že ECB sprísni svoju monetárnu politiku a na svojom štvrtkovom zasadnutí zvýši hlavné úrokové sadzby, čo môže znamenať zvýšenie úrokových sadzieb až na 3,5 %.

Zatiaľ, čo sa ministerstvá sporia o eurofondy, Brusel čaká na predloženie nového plánu ich čerpania na roky 2007 až 2013. Slovensko bude môcť v tomto období čerpať približne 420 miliárd korún, z toho 12 miliárd bude vyčlenených na osem základných operačných programov.

Šéf Európskej komisie J. M. Barroso včera loboval v Sudáne za súhlas krajiny s rozmiestnením mierových jednotiek OSN v oblasti Darfúr. Európska únia dodáva do krajiny masívnu humanitárnu pomoc a ďalším cieľom Barrosa bude získať mandát Africkej únie na vpustenie jednotiek OSN.

 

REKLAMA

REKLAMA