Spor o názov Macedónska destabilizuje región

Neuralgický bod vo vzťahoch Skopje a Atén ohrozuje celú stratégiu Európskej únie aj NATO na stabilizovanie Balkánu, tvrdí v najnovšej správe International Crisis Group.

Podľa bruselského think-tanku je Macedónsko v regióne relatívna „success story“. Pokrok, ktorý krajina dosiahla od ukončenia ozbrojeného etnického konfliktu v roku 2001, je dnes podľa najnovšej správy International Crisis Group ohrozený. Spor medzi Macedónskom a Gréckom o názov krajiny, ktorý sa vlečie od vyhlásenia nezávislosti Macedónska, je podľa ICG „viac než len bilaterálnym sporom“.

Macedóncov a macedónskych Albáncov spojila perspektíva európskej integrácie členstva v NATO, píše ICG. Stratégia stabilizácie regiónu prostredníctvom rozširovania narazila podľa správy na mŕtvy bod v roku 2008, kedy sa spor o názov krajiny vyostril.

Medzi oboma stranami sporu sa musí obnoviť dôvera, členské štáty EÚ musia tlačiť na kompromis a Grécko by malo prestať blokovať Macedóncov v medzinárodných organizáciách, odporúča skupina. V apríli 2008 Grécko zablokovalo pozvánku do NATO pre Skopje. „Členské štáty by nemali pripustiť, aby kredibilita EÚ padla za obeť vlečúcemu sa sporu s účasťou jedného z jej členov“, konštatuje ďalej analýza.

Skupina navrhuje, aby Macedónsko prijalo posledný návrh názvu mediátora OSN Matthewa Nimitza “Republika Severné Macedónsko”. Grécko by zase malo akceptovať identitu svojho severného suseda a jeho jazyka ako „macedónštinu“. To neznamená, že sa rovnaké označenie „Macedonian“ nemôže vzťahovať aj na obyvateľov gréckej provincie Macedónia, dodáva analýza.

Správa upozorňuje Macedóncov, aby sa zdržali provokácií. V roku 2007 pomenovali letisko v Skopje po Alexandrovi Veľkom, čím cielene vyprovokovali grécku citlivosť, pokiaľ ide o dedičstvo helenizmu. ICG navrhuje toto meno vymeniť.

Skopje a Atény by mali spoločne preskúmať históriu svojho regiónu a vyhnúť sa zmienkam v učebných osnovách, ktoré urážajú cítenie toho druhého, odporúča ICG.

Think-tank pripomína, že macedónska identita dnes čelí početným výzvam. Okrem sporu o názov je to spochybňovanie existencie macedónštiny ako samostatného jazyka a Macedóncov ako samostatného národa zo strany Bulharska, spochybňovanie autonómie ich cirkvi zo strany Srbska a ústupkami, ktoré v záujme zníženia napätia urobila väčšina smerom k etnickým Albáncom žijúcim v krajine.

Macedónsko má štatút kandidátskej krajiny už od roku 2005, prístupové rozhovory ale ešte stále nezačali.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA