Srbsko a Čierna hora – do Únie každý zvlášť

EÚ predstaví Srbsku a Čiernej hore dve samostatné Stabilizačné a asociačné dohody. Zatiaľ čo dvere do Únie zostávajú otvorené pre Srbsko, Čierna hora môže asociačnú dohodu uzavrieť koncom roka 2006.

 

Krátka správa

Komisár pre rozšírenie Olli Rehn na návšteve Srbska povedal, že Belehrad a Podgorica by mali pracovať na pokojnom rozdelení. To by malo nasledovať po historickom referende v Čiernej hore, ktoré sa konalo 21. mája 2006. Rehn podčiarkol potrebu, aby sa obe strany angažovali „v konštruktívnom dialógu”, a aby dodržiavali dohodnuté štandardy s EÚ o rozdelení voľnej federácie.

Podľa Rehna dvere do Únie zostávajú otvorené pre Srbsko. Negociácie o Stabilizačnej a asociačnej dohode sa znovu naštartujú, keďže vojnový zločinec Ratko Mladič je vo väzení a bude postavený pred Haagsky tribunál. Loptička je na srbskej strane ihriska, povedal Rehn.

Rehn zároveň povedal, že EÚ v krátkej dobe „predstaví nový negociačný mandát pre Čiernu horu a modifikovaný mandát pre Srbsko ako nástupnícky štát po federácii Srbska a Čiernej hory. Rehn si myslí, že Čierna hora by mohla do konca roka 2006 dokončiť rozhovory o Stabilizačnej a asociačnej dohode.

Medzitým Srbsko predstavilo platformu pre rozhovory o budúcom štatúte Kosova. Kosovu v nej ponúka „viac ako autonómiu, ale menej ako samostatnosť”. Ďalšie, už šieste kolo rozhovorov o štatúte Kosova, sa konalo 31. mája. Očakáva sa, že rozhovory o konečnom štatúte provincie sa začnú v júli.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA