Srbsko chce byť kandidátom EÚ už v 2008

Po obnovení rokovaní o Stabilizačnej a asociačnej dohode zachvátil srbských predstaviteľov „eurooptimizmus“ – krajina sa má stať oficiálnym kandidátom na členstvo v roku 2008. Situácia je však zložitejšia – rokovania môže zablokovať napríklad problém Kosova.

Krátka správa

Rokovania o Stabilizačnej a asociačnej dohode (SAA) boli obnovené po tom, ako Srbsko vydalo Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu Zdravka Tolimira obvineného z vojnových zločinov. Hoci dve „najväčšie ryby“ – generál Ratko Mladič a bosnianskosrbský líder Radovan Karadžič – sú stále na úteku, Belehrad naznačuje, že má o nich spravodajské informácie a čoskoro môžu byť zatknutí.

Cieľom novej srbskej proeuróspkej vlády je uzavrieť rokovania o SAA čo najskôr tak, aby sa Srbsko mohlo stať oficiálnym kandidátom na členstvo v EÚ už budúci rok. Ešte predtým však bude musieť text SAA, uzavretý medzi Belehradom a Bruselom, ratifikovať všetkých 27 členských krajín.

Srbská cesta ku kandidátskemu statusu však môže byť nakoniec dlhšia, aj ak krajina bude naďalej spolupracovať s tribunálom v Haagu (nespolupráca bola hlavným dôvodom prerušenia rokovaní pred viac ako rokom). Situáciu totiž môže skomplikovať neistý budúci status Kosova.

Hoci európski aj srbskí predstavitelia zdôrazňujú, že rokovania o SAA a budúcnosť Kosova sú dve rozdielne záležitosti, v skutočnosti medzi nimi spojitosť existuje. O statuse provincie má rokovať Bezpečnostná rada OSN. USA a európske krajiny podporujú rezolúciu, vychádzajúcu z plánu Marti Ahtisaariho, ktorá dáva Kosovu de facto nezávislosť. Srbsko je však proti a prijatie rezolúcie je pripravené vetovať Rusko.

Ak nebude schválená rezolúcia, EÚ nebude mať mandát na policajnú misiu a civilnú správu v provincii. V Kosove tak ostane administratíva OSN. Ak sa budú rokovania o statuse tiahnuť dlho, nie je jasné, ako dokáže Belehrad v provincii realizovať reformy vyžadované v SAA.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA