Srbsko dostalo ultimátum

Ministri zahraničných vecí EÚ rozhodli o tom, že Srbsko má mesiac na zadržanie Ratka Mladiča, podozrivého zo spáchania vojnových zločinov, inak je ohrozená európska budúcnosť krajiny.

olli rehn, rozširovanie, ek
olli rehn, rozširovanie, ek

 

Krátka správa

Ministri zahraničných vecí EÚ-25 27. februára rozhodli, že Srbsko musí do začiatku apríla zatknúť generálna na úteku Ratka Mladiča. Nesplnením tejto podmienky krajina riskuje „narušenie“ vzťahov s Úniou.

Po príhovore komisára pre rozširovanie Olliho Rehna o stave spolupráce Srbska a Čiernej Hory s Haagskym tribunálom pre vojnové zločiny (ICTY) Rada pre všeobecné záležitosti rozhodla, že ak Belehrad nepreukáže plnú spoluprácu s tribunálom do konca marca, rokovania o Stabilizačnej a asociačnej dohode (SAD) budú pozastavené. Nasledujúce rokovanie o SAD je naplánované na 4.-5. apríla 2006. Rehn tiež vyjadril svoje presvedčenie, že ak bude Srbsko plne spolupracovať, rokovania o SAD môžu byť ukončené do konca roka 2006.

Rada „vyzvala Srbsko a Čiernu Horu i Bosnu a Hercegovinu, aby prijali rozhodnutia na zabezpečenie bezodkladného vydania všetkých podozrivých na úteku, najmä Radovana Karadžiča a Ratka Mladiča, do rúk spravodlivosti,“ uvádza sa v stanovisku Rady.

Medzinárodný súdny tribunál v Haagu začal prejednávať, či Srbsko v roku 1992 podniklo premyslený pokus o vyhladenie moslimskej populácie v Bosne. Obvinenie vzniesla Bosna. Ide o prvý prípad obžaloby z genocídy voči celému štátu. Ak Bosna súd vyhrá, môže očakávať kompenzácie vo výške niekoľkých miliónov eur.

Predsedníčka Delegácie Európskeho parlamentu pre juhovýchodnú Európu Doris Pack (EĽS-ED) vyzvala Srbsko, aby zaujalo jasné stanovisko. „Ak srbská vláda skutočne pozná miesto pobytu generála Mladiča, musí sa čo najskôr postarať o jeho zatknutie a následné vydanie Trestnému tribunálu OSN v Haagu,“ vyhlásila europoslankyňa v Bruseli.

„Tento krok bude určite veľmi nepopulárnym opatrením pre ktorúkoľvek srbskú vládu, no neexistuje iná možnosť, ak Srbsko nechce riskovať svoje ambície v dohľadnom čase uzavrieť prístupovú zmluvu s Európskou úniou. Mladič a Miloševič spôsobili veľa škody v mene Srbska. Je najvyšší čas, aby bolo vydaním generála Mladiča do Haagu z krajiny odstránené veľké bremeno,“ dodala Doris Pack.

REKLAMA

REKLAMA