Srbsko: Mladiča dodáme v apríli

Srbsko prisľúbilo, že do konca tohto mesiaca vydá Haagskemu tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu generála Ratka Mladiča, obžalovaného zo spáchania vojnových zločinov.

 

Krátka správa

Hovorca hlavnej žalobkyne OSN Carly del Ponte 6. apríla 2006 povedal novinárom, že „[srbský líder] Vojislav Koštunica výslovne ubezpečil tribunál o vydaní generála Ratka Mladiča do konca apríla.“

Dodal, že podobného ubezpečenia sa pred niekoľkými dňami dostalo aj eurokomisárovi pre rozširovanie Ollimu Rehnovi, keď inštitúcie EÚ rozhodovali, či s krajinou ukončiť rokovania o Stabilizačnej a asociačnej dohode (SAD), ktorej cieľom je nadviazanie bližších vzťahov s EÚ.

„Je jasné, že v Belehrade sa niečo deje, no nemáme konkrétne informácie, o čo ide,“ naznačil hovorca a zdôraznil: „Boli by sme radi, keby na seba neupozorňovali.“

Miestny denník Slobodna Bosna citoval vyhlásenie vysokého srbského úradníka, že Carla del Ponte bola počas svojej návštevy Belehradu 29. marca osobne prítomná pri telefonickom rozhovore srbského premiéra Vojislava Koštunicu s generálom Mladičom. Po tom, čo Mladič vyhlásil, že je vážne chorý, mu žalobkyňa údajne sľúbila najlepšiu zdravotnú starostlivosť v Haagu. Generál Mladič podľa agentúry Reuters počas rozhovoru vyhlásil, že sa vzdá v Bosnianskosrbskej republike, za ktorú „roky prelieval krv“.

Objavili sa aj správy, že 5. apríla bolo zadržaných niekoľko príbuzných bývalého lídra bosnianskosrbskej armády. Mladičova manželka sa údajne sťažovala na rastúci tlak na vydanie jej manžela. „Som šokovaná, nemôžem uveriť tlaku, ktorý na nás vyvíjajú,“ uviedla Bosa Mladič pre belehradský denník.

Generál Ratko Mladič je obvinený z genocídy a zločinov proti ľudskosti, ktoré mal spáchať ako súčasť obliehania Sarajeva počas vojny v Bosne a z toho, že nariadil masaker 8 000 moslimských mužov a chlapcov v Srebrenici v roku 1995.

Spolupráca Srbska s Haagskym tribunálom je podľa EÚ kľúčovou podmienkou pre bližšie vzťahy a potenciálne členstvo krajiny v Únii.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA