Srbsko môže byť kandidát už o rok

Šéf EK vyhlásil, že Belehrad by mohol získať kandidátsky štatút na členstvo v EÚ už budúci rok. Je to však najoptimistickejší scénár – nie záruka.

Európska únia by mala odmeniť Srbsko za vydanie Radovana Karadžiča obvineného z vojnových zločinov posilnením obchodných vzťahov, vyzval Úniu predseda Komisie José Manuel Barroso.

Ak všetko pôjde “podľa plánu”, Srbsko by mohlo získať kandidátsky štatút už v roku 2009. Pod formuláciou ísť podľa plánu sa rozumie, že Srbsko vydá aj dvoch posledných hľadaných zločincov, predovšetkým Ratka Mladiča a pustí sa do domácich reforiem. Barroso ale nezabudol zdôrazniť, že rok 2009 nie je žiadny záväzok zo strany Únie a všetko je len v rukách vlády v Belehrade.

Srbsko musí prekonať najmä rezervovaný postoj krajín ako Holandsko. Tie vyčkávajú aj na správu hlavného prokurátora haagskeho tribunálu Serga Brammertza. Hlavný žalobca má 10. septembra navštíviť Belehrad a následne 15. septembra informovať ministrov zahraničných vecí EÚ.

V stredu začal srbský parlament diskutovať o ratifikácii Stabilizačnej a asociačnej dohody s EÚ. Proeurópska koalícia vedená stranou prezidenta Borisa Tadiča má členstvo v EÚ na poprednom mieste svojej agendy. S Bruselom si nerozumie len v otázke uznania nezávislosti Kosova, európski lídri sa ale horúčkovito vyhýbajú spájaniu oboch otázok.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA