Srbsko nebude nasledovať Rusko. Separatistov neuzná

Belehrad nebude nasledovať kroky Ruska, spojenca v boji proti nezávislému Kosovu, a neuzná samostatnosť odštiepeneckých gruzínskych regiónov.

Pre svet prišlo uznanie nezávislosti gruzínskych odštiepeneckých regiónov zo strany Moskvy ako blesk z jasného neba. Ruský prezident Medvedev pripomenul, že počas diskusie o Kosove Západ tvrdil, že Kosovo je prípad sui generis. „Každý prípad uznania nezávislosti je špecifický, špecifické je Kosovo, špecifické je Južné Osetsko aj Abcházsko. Moskva tiež tvrdí, že týmto krokom zabránilo vyhladeniu juhoosetského obyvateľstva zo strany “Saakašviliho režimu”.

Srbské ministerstvo zahraničia v oficiálnom stanovisku uviedlo, že Belehrad “opakovane varoval, že jednostranné vyhlásenie nezávislosti ako aj jeho uznanie, by mohlo mať povahu precedensu a destabilizovať iné regióny vo svete. S ľútosťou sa dá povedať, že sa tieto predpovede splnili”. Belehrad dodal, že bude rešpektovať medzinárodné právo, suverenitu a teritoriálnu integritu medzinárodne uznaných štátov, Gruzínska a samozrejeme svoju vlastnú. Srbsko sa svojim zásadovým prístupom v prípade Gruzínska priblížilo pozícii Európskej únie, na ktorej členstvo ašpiruje.

Niektorí analytici, pred tým ako prišla z Belehradu oficiálna reakcia upozorňovali, že Srbsko je v neľahkej situácii. Bolo potrebné sa rozhodnúť, či zostane verné argumentu medzinárodného práva a územnej integrity alebo sledovať kroky Ruska, ktoré bolo hlavným spojecom Belehradu v boji proti nezávislému Kosovu.

Paradoxne sa neočakáva, že napriek Kosovu ako argumentu, ktorý Rusko používa, zmení svoju reálnu politiku voči Prištine.

Bývalý srbský premiér Vojislav Koštunica označil uznanie nezávislosti gruzínskych provincií za “primeranú reakciu” na Saakašviliho pokusy vyriešiť teritoriálne problémy Gruzínska silou. Koštunica sa zhoduje so súčasnou vládou v tom, že Kosovo je precendens. Podľa expremiéra Spojené štáty cez ich politiku sily podporovali ambície gruzínskeho prezidenta urovnať komplikované dlhodobé problémy vo vzťahu k Južnému Osetsku a Abcházsku vojenskými prostriedkami.

Srbská radikálna strana navrhla, aby Srbsko uznalo nezávislé gruzínske regióny a vydieralo tým Západ. “Mohli by sme uznať Južné Ostestko a Abcházsko a keď USA a EÚ stiahnu uznanie nezávislosti Kosova, my by sme stiahli naše uznanie tiež”, povedal srbským médiám generálny tajomník strany Aleksandar Vučič.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA