Srbsko: rokovania kvôli Mladičovi pozastavené

EÚ prerušila rokovania so Srbskom a Čiernou Horou kvôli neschopnosti Belehradu zatknúť a vydať do rúk spravodlivosti vojnového zločinca Ratka Mladiča. Srbská vláda tvrdí, že „Mladič sa ukrýva bez cudzej pomoci“.

 

Krátka správa

Komisár pre rozširovanie Olli Rehn s odvolaním sa na „negatívne hodnotenie“ spolupráce Belehradu s Medzinárodným tribunálom OSN pre vojnové zločiny v Haagu (ICTY) zo strany jeho hlavnej žalobkyne Carly del Ponte 3. mája oznámil pozastavenie rokovaní o Stabilizačnej a asociačnej dohode (SAD) so Srbskom a Čiernou Horou. Očakávaný krok prišiel po tom, čo 30. apríla 2006 vypršala lehota EÚ pre zatknutie Ratka Mladiča, podozrivého zo spáchania vojnových zločinov.

Srbsko musí ukázať, že nikto nestojí nad zákonom, a že každý, kto je obvinený z vážnych zločinov, bude potrestaný,“ uviedol Rehn po stretnutí s Carlou del Ponte.

Ďalšie kolo rokovaní o SAD bolo naplánované na 11. máj 2006. Rehn vyhlásil, že rokovania bude možné obnoviť, keď Srbsko preukáže plnú spoluprácu s ICTY.

Srbský premiér Vojislav Koštunica povedal, že „srbská vláda urobila všetko, čo bolo v jej silách [pre dolapenie Mladiča], a som presvedčený, že by bolo bývalo lepšie rokovania neprerušovať.“

Mladič je okrem iných zločinov obvinený aj z masakry viac ako 8 000 moslimských mužov a chlapcov v Srebrenici v roku 1995.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA