Srbský parlament ratifikoval asociačnú dohodu

Srbsko prekonalo ďalšiu prekážku na ceste k členstvu v EÚ. Parlament v Belehrade schválil Stabilizačnú a asociačnú dohodu.

139 poslancov z 250 členného parlamentu hlasovalo za Stabilizačnú a asociačnú dohodu (SAA). Len 26 poslanocv hlasovalo proti jej prijatiu. To znamená, že minimálne 12 členov nacionalistickej a pro-ruskej opozície hlasovalo spolu vládnymi stranami, ktoré presadzujú proeurópske smerovanie krajiny.

Dohoda s Úniou bola v uplynulých mesiacoch jednou z najhorúcejších tém v srbskej politike. Nepriamo viedla aj ku kolapsu bývalej vlády Vojislava Koštunicu, ktorý tvrdil, že podpora pre SAA bude znamenať implicitné uznanie nezávislosti Kosova zo strany Srbska.

Poslednou “obeťou” asociačnej dohody bol líder hlavnej opozičnej strany Tomislav Nikolič, ktorý rezignoval z funkcie minulý piatok kvôli vnútornému rozporu v strane v dôsledku rozdielnych názorov na SAA.

Hovorkyňa komisára pre rozširovanie Olliho Rehna Krisztina Nagy pre EurActiv povedala, že Komisa víta ratifikáciu ako ďalšie opatrenie “ktoré privedie krajinu bližšie k EÚ”.

Únia podpísala Stabilizačnú a asociačnú dohodu s prezidentom Borisom Tadičom pred májovými parlamentnými voľbami v Srbsku, čím chcela zvýšiť šance prozápadných síl.

Európska komisia presadzovala aj odblokovanie dočasnej obchodnej dohody, ktorá je súčasťou SAA ako odmenu za pozitívne kroky, ktoré Srbsko podniklo k zatknutiu bývalého bosniansko-srbského prezidenta Radovana Karadžiča a k jeho rýchlemu vydaniu Medzinárodnému trestnému tribunálu (ICTY) v Haagu.

Posledné slovo v otázke ratifikácie dohody, ktorá je kľúčová pre získania štatútu kandidátskej krajiny, majú členské štáty. Na vstup dohody do platnosti je potrebný ich jednohlasný súhlas. Holandská vláda svoje áno podmieňuje plnou spoluprácou Srbska s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu. To znamená, že Belehrad musí najprv zatknúť zostávajúcich vojnových zločincov, predovšetkým Ratka Mladiča.

Počas nedávnej návštevy Bruselu srbský prezident Boris Tadič ubezpečil EÚ, že jeho vláda robí “všetko možné”, aby zatkla Mladiča a Gorana Hadžiča.

Hlavný žalobca ICTY Serge Brammertz pocestuje zajtra do Belehradu, aby sa presvedčil o situácii priamo na mieste pred tým, než bude informovať ministrov zahraničia 15. septembra. V prípade pozitívnej správy by ministri mohli následne rozhodnúť v prospech implementovania SAA.

Srbskí poslanci schválil aj dôležitú dohodu s Ruskom v oblasti energetiky  a dali tak zelenú plynovodu South Stream, ktorý by mal prenášať 10 miliárd kubíkov ruského plynu ročne cez Čierne more na Balkán a do ďalších európskych krajín. Srbský minister pre energetiku povedal, že dohoda spraví z Belehradu strategického partnera ako pre Rusko tak aj pre EÚ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA