Taliansko chce urýchliť vstup Turecka do EÚ

Nasledujúce Predsedníctva Európskej únie budú priaznivejšie naklonené vstupu Turecka, ako to francúzske, povedal taliansky premiér Silvio Berlusconi. EÚ by podľa neho mala prístupový propces Turecka urýchliť.

Člestvo Turecka v EÚ je v záujme samotnej Európy, aj vhľadom na to, že Turecko je člen NATO a dôležitý aktér na Blízkom východe, povedal po stretnutí s tureckým premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom v meste Izmir, taliansky premiér Silvio Berlusconi.

Staronový predseda talianskej vlády verí, že počas Českého (1.1. – 30.6. 2009) a Švédskeho predsedníctva (1.7. – 31.12. 2009) by mohli byť namiesto tradičných dvoch negociačných kapitol, otvorené až štyri. “Oni (Česi a Švédi) sú priateľmi Turecka a majú v pláne tento proces urýchliť”, uviedol Berlusconi.

Prisľúbil, že Rím sa bude snažiť presvedčiť krajiny, ktorým sa myšlienka členstva Turecka v Únii nepáči, čo je najmä prípad Francúzska, ktoré dnes Únii predsedá. Francúzsky líder Nicolas Sarkozy opakuje, že Turecko nie je súčasťou Európy a ako také v nemá čo robiť v EÚ, nanajvýš je ochotný ponúknuť mu bližšie nešpecifikované privilegované partnerstvo.

Berlusconiho slová podpory prichádzajú týždeň po tom, čo Komisia zverejnila hodnotiacu správu o Turecku, ktorá nebola príliš lichotivá. Kritizovala Ankaru za stagnujúce reformy a opätovne sa vyhla tomu, aby spomenula akýkoľvek dátum.

Komisár pre rozširovanie Olli Rehn, napriek tomu verejne v Európskom parlamente povedal, že prístupový proces Turecka do EÚ by mal byť “nezvrátiteľný”. Nemecký konzervatívny europoslanec Elmar Brok ho okamžite ovbvinil, že prekročil svoj mandát a prítupový proces by mal byť naopak proces s otvoreným koncom.

Erdogan sa pridal k Berlusconiho výzve, aby sa prístupvý proces urýchlil a vyhlásil, že jeho vláda chce skončiť s “rutinou otvárania len dvoch kapitol každý rok. Dĺžka rozhovorov by nemala trvať tak dlho“, povedal.

Odkedy bol Turecku priznaný štatút kandidátskej krajiny, v októbri 2005, bolo otvorených osem negociačných kapitol z celkového počtu 35, pričom ďalších osem bolo zmrazených kvôli sporom ohľadne rozdeleného Cypru.

EÚ by mala otvoríť do konca tohto roka ďalšie dve kapitoly  – o práve duševného vlastníctva a práve obchodných spoločností.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA