Taliansko má konečne nového prezidenta

Až vo štvrtom kole prezidentských volieb sa v Taliansku rozhodlo o víťazovi. Stal sa ním 80-ročný exkomunista Giorgio Napolitano, ktorý získal 543 z 1009 hlasov členov volebného zboru.

 

Krátka správa

Dnes sa vo Viedni na “alternatívnom summite” stretnú predstavitelia Európy a Latinskej Ameriky a Karibiku. Okrem hláv EÚ-25, Rumunska a Bulharska sa tu objavia aj kontroverzný venezuelský prezident Hugo Chavéz či jeho nemenej kontroverzný bolívijský kolega Evo Morales. 60 vrcholových politikov chráni v hlavnom meste Rakúska 1 500 policajtov.

Generálny tajomník OSN Kofi Annan oznámil, že EÚ, Rusko, USA a OSN sa rozhodli vytvoriť spoločný mechanizmus na podporu Palestíny, ktorá je vo finančnej kríze po tom, čo sa k moci dostalo extrémistické hnutie Hamas. Skúšobné obdobie potrvá tri mesiace, rozsah a druh pomoci nebol upresnený.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso včera priznal, že sa nechce s odmietnutou euroústavou unáhliť. Podľa neho by sa však štáty mali na budúci rok aspoň zhodnúť v otázkach integrácie a ďalšieho rozširovania.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA