Tlak na Macedónsko narastá

Západné krajiny naliehajú na Macedónsko a Grécko, aby prijali kompromisné riešenie 17-ročného sporu o pomenovanie Macedónska. Vojna "o slovo" zabránila Macedónsku získať pozvánku pre vstup do NATO a súčasne mu bráni v napredovaní na ceste do EÚ.

V týchto dňoch, kedy je americký minister obrany, Robert Gate, na návšteve macedónskeho mesta Ohrid, mediátor OSN, Matthew Nimetz, predstavil návrh na kompromisné riešenie sporu medzi Macedónskom a Gréckom. Navrhol, aby sa namiesto pôvodného názvu krajiny používalo označenie „Severné Macedónsko.“

Nimetz povedal, že reakciu od oboch strán na svoj návrh očakáva do 24. októbra, uviedli médiá. Grécka tlač informovala, že podstata návrhu amerického diplomata Nimetza tkvie v snahe, aby sa na pôde medzinárodných inštitúcií a OSN používalo pomenovanie „Republika Severné Macedónsko.“ Súčasne, doterajšie pomenovanie „Macedónsko“ by mohla krajina používať vo svojich vnútorných administratívnych záležitostiach a v bilaterálnom styku s krajinami, ktoré takéto pomenovanie uznali.

O podobnom návrhu sa hovorilo už v minulosti. Grécka strana vtedy vyjadrila vôľu rešpektovať ho, zatiaľ čo Macedónsko nie. Čo sa týka súčasného návrhu, žiadna zo strán sa zatiaľ k nemu nevyjadrila. Akokoľvek, viacero pozorovateľov pokladá mlčanie ako pozitívne znamenie.

Macedónsko medzi časom uznalo aj nezávislosť Kosova. 9. októbra tak učinilo spoločne s ďalšou bývalou juhoslovanskou republikou, Čiernou Horou. Obe krajiny tak učinili aj v dôsledku silného diplomatického tlaku zo strany USA, ktorému čelili niekoľko mesiacov. Srbsko v minulých dňoch varovalo, že takýto krok bude vnímať ako „vrazenie noža od chrbta.“ Diplomati vládu v Skopje upozorňujú, že žiť v susedstve dvoch krajín (Srbska a Grécka), ktoré neskrývajú svoj odpor, môže byť pre tak malý štát až príliš veľkou výzvou.

Spor medzi Aténami a Skopje o pomenovanie krajiny pretrváva už 17 rokov. Grécka strana voči pomenovaniu “Macedónsko” namieta pre fakt, že rovnaké meno nesie aj jej severná provincia. Konflikt má odohru aj v integračnom procese – Grécko na summite NATO v Bukurešti vetovalo pozvanie Macedónska pre pripojenie sa k Aliancii. Súčasne varuje, že ak Skopje neustúpi, podobný scenár sa môže zopakovať v prípade rozšírenia EÚ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA