Turecká opozícia hľadá lepšie kanály pre kontakty s EÚ

Hlavná turecká opozičná strana CHP je sklamaná „zlou radou“, ktorú vraj dostala od európskych socialistov, kde funguje ako pridružený člen.

Republikánska ľudová strana (CHP) sa cez víkend sťažovala na európskych socialistov (PES) za to, že ich údajne nútia akceptovať vládou navrhované ústavné zmeny.

Tie predložila vládnuca, umiernená islamistická, strana AKP a 12. septembra budú v krajine predmetom referenda.

CHP je najstaršou tureckou politickou stranou a členom Socialistickej internacionály, celosvetovej asociácie ľavicových a labouristických strán.

CHP obviňuje AKP, že zneužíva ústavné reformy na podkopávanie nezávislosti súdnictva a na dosadenie svojich ľudí. Tvrdí, že ide o súčasť dlhodobej stratégie na potlačenie tureckej sekulárnej tradície.

Lídri CHP odmietajú pokus vlády presadiť všetky navrhované ústavné zmeny v jednom balíku. Proti takémuto postupu sa vyslovila aj Benátska komisia Rady Európy.

Turecká tlač cituje šéfa CHP Kemala Kilicdaroglu, ktorý vyhlásil, že sa bude snažiť hľadať lepšie komunikačné kanály s európskymi politikmi. „Pošleme pánovi Swobodovi (vplyvný rakúsky socialistický europoslanec) špeciálny list, v ktorom mu vysvetlíme, prečo hovoríme „nie“ týmto úpravám z pohľadu slobodnej a demokratickej kultúry“, povedal Kilicdaroglu.

EurActiv sa pokúšal spojiť s Hannesom Swobodom, avšak bez úspechu.

Turecká opozícia by mala byť predsedu CHP aktívnejšia pri lobovaní u európskych partnerov. Svoje výhrady voči ústavným zmenám chcú komunikovať aj Európskej komisii. 

Okrem toho CHP tvrdí, že zmeny povedú k  tomu, že občania prídu o niektoré svoje práva, v prípade, že bude referendum úspešné. „Prokurátor napríklad vydá na mňa zatykač napriek tomu, že som obeť alebo zverejní nahrávky odpočúvania bez rozhodnutia súdu. Ja podám sťažnosť na ministerstvo spravodlivosti  a potom môžem ísť na najvyšší súd. Za normálnych okolností je teda spustené vyšetrovanie“, hovorí Kilicdaroglu.

„Táto ústava berie tieto práva tým, že hovorí, že ministerstvo spravodlivosti nemôže spustiť vyšetrovanie a teda berie moje právo obrátiť sa na najvyšší súd“, hovorí líder CHP, citovaný denníkom Hurriyet.

Premiér Tayyip Erdogan (AKP) zaútočil na média aj opozíciu a nazval ich „podvodnými“  v prístupe k blížiacemu sa referendu, píše denník Zaman.

Pozície

Veľvyslanec Marc Pierini, vedúci zastúpenia Európskej komisie v Ankare varoval „že pozícia Európskej komisie nesmie byť zle interpretovaná“.

Komisár pre rozširovanie Štefan Füle povedal, že ide o pozitívnu iniciatívu ale to neznamená, že Komisia podporuje všetky návrhy v balíku. V každom prípade si takáto dôležitá reforma vyžaduje širokú verejnú diskusiu a národný kompromis a to nie je len otázka metodológie, cituje turecká tlač Pieriniho.

Členovia strany CHP Bulent Dolunay a Alican Deveci, ktorí sa 23. júla zúčastnili na konferencii v Antalyi vyjadrili poľutovanie nad postojom Hannesa Swobodu a nazvali ho „ďalšou epizódou v sérii katastrof predstaviteľov EÚ v komunikovaní  s verejnosťou a občanmi v Európe“.

V Turecku podľa nich rastie nevôľa z toho, že niektorí európski politici sú príliš involvovaní do domácej politickej diskusie tým, že podporujú AKP a každého iného obviňujú z anti-európanstva. Takýto politici potom strácajú dôveru ľudí zo stredo-pravej a stredo-ľavej časti spektra, ktorí nepodporujú konzervatívnu vládu AKP, no napriek tomu sú prevažne proeurópski orientovaní.

Kader Sevinc zástupkyňa CHP v Bruseli povedala, že list Swobodovi je súkromná korešpondencia, ktorá nebude zverejnená bez súhlasu adresáta. „List sprostredkováva odkaz predsedu CHP a strany k ústavnému referendu v Turecku. „CHP je podľa nej najprogresívnejšou politickou silou v Turecku, ktorá sa snaží o skutočne európske a demokratické Turecko (…) očakávali by sme, že politici EÚ budú na naše politiky citlivejší“, povedala Sevinc.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA