Turecko chce dohodu s Cyprom

Turecko sa opäť snaží vyriešiť cyperský problém a zlepšiť svoje vzťahy s Bruselom.

 

Krátka správa

Turecký minister zahraničných vecí Abdullah Gul na tlačovej konferencii na letisku Esenboga po návrate z návštevy v Brazílii uviedol, že Turecko predstaví svoju novú iniciatívu na vyriešenie cyperského problému.

Turecko zrejme požiada priamo OSN o opätovné spustenie mierových rokovaní na Cypre a obojstranné zrušenie obmedzení obchodu.

Premiér Recep Tayyip Erdogan iniciatívu pripravil po tom, čo mu ruský prezident Vladimir Putin v telefonickom rozhovore o vyriešení dlhodobého rozdelenia Cypru prisľúbil svoju podporu. Rusko je jedným z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN.

Krok prichádza krátko po tom, čo Ankara zrušila kontroverzný súdny proces proti spisovateľovi Orhanovi Pamukovi, ktorý komplikoval rokovania Ankary s Bruselom o členstve v EÚ.

Diplomati pre Financial Times uviedli, že Ankara dúfa, že kroky pomôžu tento rok odstrániť prekážky v rokovaniach s EÚ. Načasovanie bolo podľa diplomatov „náhodné, ale šťastné“.

Cyperský konflikt zostáva jedným z kameňov úrazu tureckej žiadosti v členstvo v Európskej únii. EÚ opakovanie vyzvala Turecko, aby ako súčasť prístupových rokovaní s EÚ povolilo vstup cyperských lodí a lietadiel na svoje územie. Embargo na ne bolo uvalené v roku 1987.

Turecký podpis protokolu, rozširujúceho colnú dohodu s EÚ na 10 nových členských štátov – vrátane Cypru – by teoreticky mal viesť k zrušeniu embarga. No podľa Ankary môže dôjsť k zrušeniu embarga iba v prípade, že EÚ prisľúbi zrušenie dlhodobej ekonomickej blokády tureckých Cypriotov. Sever ostrova je pod medzinárodným ekonomickým embargom od obsadenia územia tureckými jednotkami v roku 1974 po štátnom prevrate, ktorý na ostrove uskutočnili dôstojníci gréckej armády.

25. januára 2006 navštívi ostrov britský minister zahraničných vecí Jack Straw s cieľom o opätovné naštartovanie Cyperského procesu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA