Turecko hrozí zastavením podpory pre Nabucco

Turecko bude možno musieť prehodnotiť podporu pre plynovod Nabucco, ak EÚ zmrazí rokovania o dôležitých kapitolách, ako energetika. V Bruseli tým včera pohrozil turecký premiér Recep Tayyip Erdogan.

O vstupe Turecka do Európskych spoločenstiev sa hovorí už od roku 1963. Predvstupové rokovania však boli otvorené až v októbri 2005. Na rozdiel od iných kandidátov, rokovania nemusia znamenať, že Turecko získa plné členstvo.

Uzavretie predvstupových rokovaní sa neočakáva pred rokom 2014, je pravdepodobné, že sa potiahnu dlhšie. EÚ sa sťažuje, že od otvorenia rokovaní klesla intenzita vládnych snáh o potrebné reformy. Dôvodom však môže byť aj trvalý pokles podpory členstvu v EÚ u tureckej verejnosti.

Turecký premiér nedávno menoval nového hlavného vyjednávača, Egemena Bagişa. Chcel tým podčiarknuť, že predvstupový proces má pre jeho vládu stále vysokú prioritu.

V súčasnosti je otvorených desať z 35 kapitol, osem ostáva zmrazených kvôli tureckému postoju voči rokovaniam o znovuzjednotení Cypru. Jednou z nich je aj kapitola o energetike.

Nabucco v ohrození?

“Ak budeme v situácii, že naša kapitola (predvstupových rokovaní) o energetike je zablokovaná, samozrejme že prehodnotíme našu pozíciu (voči plynovodu Nabucco)”, povedal turecký premiér na konferencii European Policy Centre (EPC).

EÚ považuje tento plynovod za prioritu. Má dopravovať plyn z oblasti Kaspického mora na európske trhy bez toho, aby prechádzal cez ruské územie. Jeho dôležitosť ešte narástla vo svetle rusko-ukrajinského sporu, kvôli ktorému prichádzala EÚ o 80% dodávok plynu dovážaného z Ruska a niektoré krajiny strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska, čelili vážnej kríze.

Erdoganove slová preto vyvolali v Bruseli veľkú pozornosť. Neskôr, po stretnutí s predsedom Európskej komisie Barrosom turecký premiér podčiarkol, že jeho krajina nechce používať energetiku ako zbraň.

“Turecko môže hrať dôležitú úlohu v riešení energetického problému EÚ”, povedal Erdogan novinárom. Barroso reagoval, že otázka tak dôležitá, ako je energetická bezpečnosť, nemôže byť spojená s tureckými predvstupovými rokovaniami. Prisľúbil však, že Komisia sa bude snažiť kapitoly rozmraziť.

Turecko frustrované

Predvstupové rokovania Turecka prebiehaj pomaly a vláda Erdogana je očividne frustrovaná. Premiér kritizoval, že sa stalo “takmer rutinou” otvoriť “iba” dve kapitoly pod každým predsedníctvom EÚ. Vyjadril však nádej, že pod Českým a Švédskym predsedníctvom sa to zmení. “Ak je jedna úspešná, prečo neotvoriť tri či štyri kapitoly?”

Erdogan vyzval vlády a občanov EÚ aby prehodnotili odpor voči členstvu Turecka, nakoľko negatívne názory v Európe majú negatívny efekt aj na imidž Únie v Turecku. Varovel tiež pred tým, aby sa z tureckých predvstpových rokovaní nestala téma nadchádzajúccih európskych volieb. “Nežiadame privilégiá. Žiadame len rovný a férový prístup.”

Na adresu tých, ktorí nepovažujú Turecko za súčasť Európy, povedal: “Považujem to za urážku a môžem ich len vyzvať, aby sa pozreli na mapu.” Dodal, že členstvo v Únii nestojí na geografii, pretože inak by nevstúpil Severný Cyprus.

EÚ bude s Tureckom silnejšia

Erdogan zdôraznil, že jeho vláda považuje pristúpenie k EÚ za “strategickú prioritu”, ktorá “ovplyvňuje všetky aspekty nášho života”. Barroso privítal nedávne reformy, ako spustenie prvého tureckého televízneho kanála v kurdštine, no zdôraznil, že sú potrebné ďalšie.

Barroso s Erdoganom súhlasí, že EÚ by s Tureckom ako členom hrala silnejšiu a efektívnejšiu úlohu na svetovej scéne. “Turecko môže byť niečím, čo je v záujme všetkých európskych občanov.”

“Turecko nejde do EÚ, aby sa stalo bremenom. Prichádzame, aby sme z pliec EÚ časť bremena sňali”, vyhlásil Erdogan.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA