Turecko možno zmení sporný paragraf

Turecký minister zahraničných vecí naznačil, že Ankara by mohla zmeniť kontroverzné pravidlá o urážke tureckej identity po tom, čo sa ich skupina nacionalistov snažila použiť na začatie procesu proti poslancovi Európskeho parlamentu.

 

Krátka správa

Holandský poslanec Joost Lagendijk (Zelení) podľa agentúry Reuters počas nedávnej návštevy Istanbulu údajne vyhlásil: „Armáda vyvoláva spory s PKK (Kurdskými rebelmi). Dodáva jej to pocit moci a dôležitosti.“ Po tomto vyhlásení nasledovala žiadosť skupiny nacionalistických právnikov o vyšetrovanie, či je možné ho súdiť za urážku armády. Ide o rovnakú skupinu, ktorá iniciovala proces s Pamukom za jeho vyjadrenia o zločinoch, spáchaných v Turecku na Kurdoch a Arménoch.

Turecký minister zahraničných vecí Abdullah Gul 28. decembra 2005 pre televíziu NTV v reakcii na žiadosť obžalovať holandského europoslanca za jeho výroky o tureckej armáde vyhlásil: „Zdá sa, že ide o sériu systematických sťažností, o mentalitu, ktorá sa premyslene snaží vytvárať chaos.“

Paragraf 301 tureckého trestného zákonníka, ktorého cieľom je chrániť národné symboly a inštitúcie Turecka, už niekoľkokrát vyvolal kritiku doma i v zahraničí a tvrdenia, že obmedzuje slobodu prejavu tureckých občanov.

EÚ sa jasne vyjadrila, že podobné obmedzenia nebude tolerovať a mohli by ovplyvniť proces integrácie krajiny do Únie.

Abdullah Gul podľa agentúry AFP tiež naznačil, že vláda by mohla paragraf zmeniť, pretože zákony nie sú nemeniteľné, a „je možné ich novelizovať, ak je to potrebné“. „Nemôžme zasahovať do práce súdov, no môžeme monitorovať, či sa implementácia a interpretácia zákonov uberá smerom, akým Turecko chce.“ Dodal, že súdny proces proti europoslancovi, i predchádzajúce prípady, ako proces so známym spisovateľom Orhanom Pamukom vytvárajú negatívny obraz Turecka v zahraničí.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA