Turecko pokračuje v reformách aj napriek pozastaveniu rozhovorov o vstupe do EÚ

Hlavný turecký vyjednávač pre vstup do EÚ, Ali Babacan, uviedol, že Turecko je odhodlané pokračovať v reformách bez ohľadu na to, v akej fáze sú rozhovory o vstupe krajiny do EÚ. Teda aj napriek tomu, že v decembri minulého roka boli čiastočne pozastavené.

Pozadie:

EÚ sa v decembri 2006 rozhodla „zmraziť“ rozhovory o ôsmych (z 35) predvstupových kapitolách po tom, čo Turecko odmietlo otvoriť svoje prístavy a letiská prichádzajúcim plavidlám a lietadlám z netureckej časti Cypru (EurActiv 12. december 2007).

Otázky:

Hlavný vyjednávač Turecka pre vstup do EÚ a zároveň minister ekonomiky, Ali Babacan, uviedol, že jeho krajina predstaví koncom marca alebo začiatkom apríla plán prijímania reforiem pre obdobie 2007-2013.

Počas brífingu v Bruseli 2. februára 2007 ubezpečil o vôli Turecka udržiavať „kurz EÚ.“ Turecko sa chystá otvoriť ďalšie štyri kapitoly predvstupového procesu (ekonomická a menová politika, štatistika, finančná kontrola, podnikanie a hospodárska politika) a to aj napriek tomu, že vzhľadom na rozhodnutie Rady z decembra 2006 nebudú môcť byť formálne uzavreté,.

Babacan povedal, že Turecko má záujem získať podporu verejnosti pre svoj vstup do EÚ. Narážal tak najmä na myšlienku Francúzska zorganizovať referendum o otázke vstupu Turecka.

Na otázku, ako chce Turecko riešiť vzniknutú krízu uzatvorenia svojich prístavov a letísk pre netureckú časť Cypru, Babakan podotkol, že jeho krajina pracuje na komplexnom riešení v rámci sústavy OSN. Dodal, že Turecko je pripravené o tejto otázke jednať kedykoľvek.

Babacan ale upozornil, že otázka Cypru bola „viac obvinením ako čímkoľvek iným.“ Podľa neho nešlo o takú udalosť, ktorá musela zákonite vyvolať tak ostrú reakciu EÚ. Únia tak podľa neho v Turecku zbytočne vyvolala „frustráciu a sklamanie.“

Pozície:

Hovorkyňa Komisie Krisztina Nagy taktiež vyjadrila nádej, že rokovania o ďalších štyroch kapitolách by mohli byť začaté do konca nemeckého predsedníctva. Zároveň pripomenula, že takýto krok závisí v prvom rade od Rady, ktorá musí otvorenie nových kapitol jednomyseľne schváliť. Hovorkyňa dodala, že pokrok v rozhovoroch o vstupe bude úspešný len za predpokladu, že Turecko bude aj naďalej odhodlane pokračovať v reformách.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA