Turecko sa pozitívneho hodnotenia nedočká

Ústavná kríza v Turecku spomalila tempo reforiem, konštatuje správa Komisie mapujúca pokrok Turecka na ceste do EÚ. Hoci letné udalosti podľa dokumentu posilnili tureckú demokraciu, ďalší reformný vývoj Brusel neuspokojil.

Krátka správa

Medzinárodná tlač prináša niekoľko dní pred oficiálnym zvrejnením hlavný obsah správy Komise hodnotiacej uchádzačov o členstvo EÚ. Podľa dostupných správ je oficiálny text, ktorý bude predstavený budúci utorok, k Turecku kritický. Vyčíta mu pomalé tempo reforiem počas uplynulého roka, ktorý správa mapuje.

Ďalšia negatívna hodnotiaca správa Turecka prichádza v čase, kedy sa vážne zvažuje možnosť vytvorenia tzv. Rady múdrych, ktorá by rozhodla o budúcnosti Európskej únie aj o jej hraniciach. Formát skupiny desiatich ľudí, ktorých závery by mali ovplyvniť budúci vývoj spolku 27 štátov je návrhom francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho. O tom, či sa bude myšlienka aj realizovať rozhodnú budúci mesiac hlavy štátov a vlád EÚ.

Hoci turecké parlamentné aj prezidentské voľby v lete 2007 prebehli úplne v súlade s demokratickými štandardmi, okolnosti, ktoré ich sprevádzali Úniu znepokojujú. Armáda sa postavila proti kandiditúre Abdulaha Güla, kvôli jeho islamistickému pozadiu. Nasledovali masové protesty. Predčasné voľby potvrdili Erdoganovu stranu AKP pri moci a dali jej tak mnadát opätovne nominovať Güla na prezidentský post, ktorý bol v Turecku tradične obsadzovaný ľudmi presadzujúcimi sekularizmus.

Komisa v najväčšej miere vytýka Turecku pomalé tempo reforiem v súdnictve, v oblasti ochrany ľudských práv, najmä slodody prejavu, práv kurdskej menšiny a ne-moslimov. Požaduje tiež civilnú kontrolu nad armádou.

V snahe zmierniť negatívny a kritický obsah správy, Komisia zdôrazňuje strategickú dôležitosť Turecka ako pojítka medzi Západom a moslimským svetom a ako diplomatického a vojenského partnera.

Tradiční zástancovia členstva Turecka v EÚ sú Veľká Británia, Švédsko či Dánsko. Francúzsko sa zasadzuje za privilegované partnerstvo. Prístupové rokovania v súčasnosti nenapredujú aj kvôli neochote Turecka otvoriť svoje prístavy cyperským lodiam.

Negtívna nálada v Európe sa odráža aj na postoji Turkov. Podľa prieskumu GMF len 26 % Turkov verí, že sa ich krajina stane členom EÚ v porovnaní s 56 % Európanov. Štátny tajomník Turecka pre záležitosti EÚ Mustafa Oguz Demiralp označil v interview pre turecký EurActiv takýto postoj svojich krajanov skôr za „nedoverčivý“ než „pesimistický“. Čo podľa neho najviac vplýva na tureckú verejnú mienku, sú vyhlásenia európskych lídrov a frekvencia s akou sa v súvislosti s Tureckom spomína „absorbčná kapacita Únie“.

Obviňuje EÚ z používania dvojitých štandardov. Ako príklad uvádza vyjadrenia Nicolasa Sarkozyho o tom, že otvorenie kapitol o hospodárskej a menovej politike by už vopred implikovalo členstvo. Vyhlásenie urobil francúzsky prezident tesne pred rozhodnutím Komisie neotvoriť rokovania v týchto prístupových kapitolách.

Diskutujte: Patrí Turecko do Európskej únie?

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA