Turecko žiada zrušenie víz

Krajina žiada od Európskej únie v reakcii na zrušenie víz trom balkánskym krajinám rovnaké zaobchádzanie v otázke vízovej povinnosti.

Obyvatelia Srbska, Čiernej Hory a Macedónska môžu podľa rozhodnutia EÚ voľne cestovať do krajín Únie od 19. decembra tohto roku. Únia to povolila napriek tomu, že ani jedna krajina nezačala do tých čias s Európskou Úniou rokovať o pristúpení. Minister zahraničných vecí Turecka Ahmet Davutoğlu toto rozhodnutie napriek tomu odobril, no dodal, že Únia by mohla rovnako postupovať voči viacerým krajinám Balkánu – menovite aj voči Albánsku a Bosne a Hercegovine. V oboch krajinách je pomerne silné moslimské zastúpenie.

Davutoğlu však povedal, že „neexistuje ospravedlnenie, prečo sa toto právo (zrušenie víz) neuplatnilo aj voči občanom Turecka, krajine, ktorá rokuje o členstve v EÚ už niekoľko rokov.“

„Chceme vedieť, aké technické požiadavky musíme splniť, aby sme mohli voľne navštevovať Schengenský región. Môžeme byť pripravení za jeden či dva mesiace a veríme, že Európska únia už potom nebude mať žiadne výhrady. Ak bude vízová povinnosť aj naďalej platiť, potom to budeme považovať za uplatňovanie dvojakého metra,“ cituje turecký Today´s Zaman tamojšieho ministra zahrančných vecí.

Podmienkou pre odstránenie vízovej povinnosti je najmä zavedenie biometrických pasov a podísanie dohody o návrate ilegálnych imigrantov späť do vlasti.

V pondelok 21. decembra krajina otvorila prístupovú kapitolu životného prostredia, jednu z najrozsiahlejších tém na prerokovanie. Turecko sa tak snaží o urýchlenie celého prístupového procesu, no podľa slov Davutoğlua ho brzdia aj politické prekážky. „Najviac blokované boli za svojich čias Veľká BritániaŠpanielsko. Pristúpenie do Európskej únie je výsledok politickej vôle. Keby Turecko nemalo rastúcu politickú moc, táto kapitola o životnom prostredí by sa neotvorila. Politická situácia v Turecku bude tlačiť na EÚ, aby svoje vzťahy voči krajine znovu zvážila. Európska únia bude s Tureckom alebo bez neho. Veľké krajiny budú musieť spraviť strategické rozhodnutie,“ cituje Today´s Zaman Davutoğluho stanovisko.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA