Ukrajina: pomsta za plyn

Ukrajine hrozí politická kríza po tom, čo parlament potrestal vládu Jurija Jechanurova za dohodu o cenách plynu s Ruskom. Kríza vyvoláva ďalšie obavy o bezpečnosť dodávok energií do EÚ.

 

Pozadie

Ukrajinský parlament potrestal vládu vyslovením nedôvery za uzavretie kontroverznej dohody o cenách zemného plynu s Ruskom (EurActiv.sk, 11. január 2006). Odvolanie vlády prišlo iba dva mesiace pred marcovými parlamentnými voľbami, čo vyvoláva podozrenie, že ide o predvolebný ťah.

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko označil odvolanie vlády za protiústavné. Odvolanie však nijako neovplyvní samotnú dohodu o plyne, ktorá bola uzavretá medzi ruskou spoločnosťou Gazprom a ukrajinskou plynárenskou spoločnosťou Naftogaz.

Jednou z hlavných iniciátoriek odvolania vlády je bývalá premiérka Julia Tymošenková, ktorá bola stiahnutá z funkcie v septembri minulého roka. Oznámila, že možno uskutoční právne kroky na anulovanie dohody medzi Gazpromom a Naftogazom.

Otázky

Politická kríza na Ukrajine poukazuje na nestabilitu ukrajinského systému a mohla by spôsobiť, že EÚ bude dôkladne zvažovať svoje budúce vzťahy s krajinou Oranžovej revolúcie. Politickí komentátori hovoria o možnosti, že marcové voľby by mohli priniesť návrat promoskovského politického bloku.

Odvolanie vlády síce priamo neohrozuje budúce dodávky energií, no zvyšuje obavy Európy z prílišnej závislosti na ruských dodávkach zemného plynu cez ukrajinské plynovody. Zvyšovanie cien ropy, nárast energetickej závislosti na nestabilných režimoch, napr. na Strednom východe, a obavy z toho, že Rusko zneužije svoje „plynové bohatstvo“ ako geopolitickú zbraň posunuli energetické otázky na čelo politickej agendy EÚ.

Nasledujúce kroky:

  • Parlamentné voľby na Ukrajine sa uskutočnia 26. marca 2006.
  • Jarný summit EÚ (23.-24. marec 2006) bude zrejme zameraný na budúcnosť spoločnej európskej energetickej politiky.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA