Únia má pre Bosnu novú stratégiu

Rada EÚ dnes diskutuje o ponechaní misie Althea v Bosne a Herzegovine. Podľa Javiera Solanu a Olliho Rehna by sa mala Únia pripraviť na prebratie dohľadu nad krajinou od medzinárodného spoločenstva.

Politická kríza v Bosne a Herzegovine prinútila EÚ k zvýšenej diplomatickej aktivite. Nelichotivá správa Komisie o pokroku, hovorila o skutočnom pokroku len veľmi málo. Brusel vyšle lídrom Bosny a Herzegoviny varovanie, že vývoj v krajine sa vôbec neuberá európskym smerom.

Javier Solana, vysoký predstaviteľ EÚ pre SZBP a Olli Rehn, komisár pre rozširovanie, navrhujú, aby v kontexte diskusií v Rade pre implementáciu mieru o ukončení mandátu Úradu vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva v Bosne (OHR), EÚ vážne uvažovala o posilnení svojej prítomnosti v krajine a prebratí úloh pri dohľade nad vývojom v krajine v horizonte jedného roka. Žiadna forma prítomnosti Únie v Bosne a Herzegovine, by už ale nemala také rozsiahle právomoci ako má dnes Miroslav Lajčák. 

Ministri dnes diskutujú o budúcnosti misie EUFOR Althea, ktorá v Bosne a Herzegovine operuje od roku 2004. Náznaky hovoria, že vojaci EÚ v krajine zostanú, až pokiaľ sa politická sitácia neupokojí. V tomto duchu vydal odporúčanie aj vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva pre Bosnu a Herzegovinu, ktorý sa mal vyjadriť, že vojenské jednotky “sú pre stabilizáciu situácie potrebné”.

Ministri obrany prvýkrát načrtli možnosť postupného sťahovania vojakov z misie a zadanie nových úloh pre zvyšok síl, ktoré by mali v krajine zostať, v októbri. Takýto scenár na stretnutí ministrov 1. októbra podporila väčšina členských krajín EÚ s výnimkou Slovenska, Grécka a Talianska.

Aj v takom prípade sa ale rátalo s možnosťou, že sily rýchlej reakcie lokalizované už mimo územia Bosny budú stále v pohotovosti a pripravené intervenovať, ak by si to sitáciia v krajine vyžadovala.

Diskusia o úplnom stiahnutí misie vyvolala obavy medzi bosnianskymi moslimami. “Stiahnutie EUFOR predstavuje nebezpečenstvo, obávam sa, že je to príliš riskantné. Mohlo by to byť veľmi nebezpečné pre mier”, tvrdí podľa Deutsche Welle bosnianko-moslimský líder Sulejman Tihič. Denník zároveň cituje miestnych politických analytikov, ktorí tvrdia, že nový otvorený vojenský konflikt na spôsob vojny z deväťdesiatych rokov je vysoko nepravdepodobný.

Bosniaci tiež varujú pred zatvoreném Úradu vysokého predstaviteľa (OHR), pretože by to podľa Tihiča mohlo viesť k úplnému zablokovaniu aj tak problematického fungovania centrálnych inštitúcií rozdeleného štátu. 

Očakáva sa, že ministri EÚ dnes vyjadria znepokojenie nad vývojom politickej sitácie v Bosne a Herzegovine a nad rozšírenou nacionalistickou rétorikou. 

Bosnianska polícia medzičasom zatkla dvoch bývalých bosniaskosrbských veliteľov, ktorí sú podozriví z účasti na udalostaich zo Srebrenice v lete roku 1995. Momir Plomiš a Slavko Perič sa podľa obžaloby mali zúčasťiť na zatýkaní a vraždení 1700 civilistov v Srebrenici ako súčasť tzv. brigády Zvornik, ktorá počas vojny operovala v okolí Srebrenice.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA