Únia preplatí svoje „zelené“ciele

Zo štúdie poradenskej firmy McKinsey vyplýva, že Európska únia si pri definovaní cieľov znižovania emisií CO2 nezvolila tie najoptimálnejšie prostriedky.

Krátka správa:

Štúdia podnikovej poradenskej firmy McKinsey odhaduje náklady pre Európsku úniu na znižovanie emisií CO2 o 20 % na 800 miliárd až 1,1 bilióna EUR. Uvedená firma vo svojej správe zároveň upozorňuje na zlé vymedzenie konkrétnych cieľov zo strany EÚ. Nedostatočná pozornosť sa podľa nej kladie na opatrenia v lesnom hospodárstve, či v domovej a bytovej vyhrievacej technike, pričom sa dôraz kladie na primárne ľahko regulovateľné odvetvia ako energetika a doprava, kde sa však znižovanie objemu uvoľňovaného plynu do ovzdušia dosahuje za cenu vyšších nákladov.

Počas včerajšej razie v priestoroch Európskej únie zadržala belgická polícia troch občanov talianskej štátnej príslušnosti.. Konkrétne ide o jedného zamestnanca komisie, asistenta jedného z talianskych europoslancov a šéfa realitnej kancelárie, ktorí budú čeliť obvineniam zo sprenevery peňazí európskych daňových poplatníkov v objeme niekoľkých miliónov. Na vyšetrovanie, ktoré prebieha už tretím rokom, dala podnet Európskemu úradu boja proti podvodom samotná Európska komisia.

Európska únia plánuje vyslanie najväčšej nevojenskej misie, a to do Kosova,  ktorému má pomôcť pri prechode na budúci zmenený štatút. Má sa tak udiať štyri mesiace po definitívnom schválení štatútu tejto srbskej provincie a asi 1500 príslušníkov medzinárodného policajného zboru, sudcov, prokurátorov, úradníctva a 450 príslušníkov špeciálnych policajných útvarov osobitného nasadenia by tam malo zotrvať najmenej po dobu dvoch rokov. Finančnými otázkami tejto akcie sa budú na svojom neformálnom stretnutí v piatok v Brémach zaoberať ministri zahraničia EÚ.

Európska únia sa dohodla na obnovení vstupných rokovaní s Tureckom, ktoré boli prerušené v júni po tom, čo Turecko odmietlo plne otvoriť svoje letiská a prístavy gréckej časti Cypru. Naďalej však trvá zákaz uzavretia kapitol, kým Turecko nesplní záväzky voči Cypru.

Európska centrálna banka poskytla údaje o 17-ročnom rekordnom maxime v objeme peňažnej masy v eurozóne. Objem poskytnutých úverov sa udržuje tiež na rekordnej úrovni.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA