Únia Stredomoria bude mať základňu v Barcelone

Ministri 43 krajín vyriešili otázku participácie Ligy arabských štátov, otázku sídla sekretariátu a piatich zástupcov generálneho tajomníka.

Ministri zahraničia z 43 krajín, ktoré sú zapojené do projektu Únie Stredomoria, sa stretli včera vo francúzskom Marseilles, aby diskutovali o základných otázkach fungovania spolupráce. Tá má byť zčasti odpoveďou na strach Európy z nekontrolovanej imigrácie a má tiež posilniť dôveru medzi EÚ a moslimskými krajinami v susedstve. Iniciatíva je srdcovou záležitosťou francúzskeho prezident Nicolasa Sarkozyho, ktorému sa ju napriek značnej skepse severnejších členských štátov EÚ na čele s Nemeckom v okresanej forme podarilo presadiť.

Stretnutie pod predsedníctvom francúzskeho ministra zahraničných vecí Bernarda Kouchnera s jeho egyptského rezortného kolegu Ahmeda Aboul Gheit, vyriešilo niektoré z technických otázok fungovania spolku. Sporným bodom bola účasť Ligy arabských štátov, ktorej členmi sú viaceré krajiny, ktoré na projekte Únie Stredomoria neparticipujú, napríklad Saudská Arábia či Irak.

Izrael spočiatku odmietal, aby sa organizácia akokoľvek podieľala na fungovaní stredomorskej únie, pretože ako tvrdil, urobila veľmi málo pre riešenie konfliktu na Blízkom východe. Za súhlas s tým, že bude Lige udelený štatút pozorovateľa – bude sa môcť zúčasťňovať stretnutí na všetkých úrovniach, ale nebude mať hlasovacie právo – získal podľa agentúry Reuters jeden z postov zástupcu generálneho tajomníka.

Týchto postov je zatiaľ päť. Okrem Izraela ho získala aj Palestínska samospráva, Grécko, TalianskoMalta. Ako zdôraznil Kouchner, pre Izrael a Palestínsku samosprávu to bude dôležité diplomatické fórum. Posty budú rotovať medzi členmi a naraz ho budú zastávať tri štáty EÚ a tri ne-členské štáty.

Sídlo sekretariátu bude, na radosť šéfa zahraničnej politiky EÚ Javiera Solanu, v španielskej Barcelone, čím iniciatíva opäť nadviazala na tzv. Barcelonský proces spolupráce krajín Stredomoria a EÚ, ktorý ale nepriniesol žiadne relevantnejšie výsledky. Ďalšími kandidátmi na hostenie sekretariátu boli Tunis, ktorý však svoju kandidatúru stiahol a hlavné mesto Malty Valetta.

Ministri sa zatiaľ nedohodli, kto bude generálnym tajomníkom, ktorý bude riadiť neveľký sekretariát v Barcelone, isté je len to, že to bude niekto z ne-členských štátov EÚ. Spolupredsedať v prvom období budú Únii Stredomoria Nicolas Sarkozy s egyptským prezidentom Husni Mubarakom.

Štáty budú spolupracovať v oblastiach ako sú energetika, boj proti znečisteniu životného prostredia stredomorskej oblasti, posilnenie pozorovania námornej dopravy a v oblasti civilnej bezpečnosti. Plánuje sa tiež vytvorenie stredomorskej verzie programu študentskej mobility Erasmus a vytváraie vedeckej komunity Európy a jej južných susedov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA