Úniu vyplašilo násilie v Macedónsku

Integračné ambície Macedónska utrpeli po násilnostiach počas parlamentných volieb vážnu ranu. Kandidátska krajina stále čaká na dátum začiatku prístupových rokovaní. Po krvavej nedeli zostáva táto vyhliadka vzdialená.

Krvavé násilie vypuklo cez víkend v nečakanej časti Balkánu – v Macedónsku – ktoré je, okrem Chorvátska, jedinou balkánskou krajinou so statusom kandidátskej krajiny EÚ. Európska únia je podľa slov hovorkyne Komisie, ktorá komentovala udalosti pre Bloomberg, “veľmi znepokojená” a “sleduje udalosti v Macedónsku veľmi pozorne”. 

V nedeľu zaznamenali v Albáncami obývanej dedine Aracinovo, neďaleko Skopije, streľbu. Jedna osoba zomrela, deviati boli zranení. Podľa miestnej polície boli účastníci streľby príslušníci znepriatelených albánskych politických  zoskupení. Incident spôsobil prerušenie hlasovania v niekoľkých volebných okrskoch, v ďalších budú musieť voľby zopakovať pre podozrenia z podvodu. Niektorí medzinárodní pozorovatelia spochybňujú priebeh volieb aj v iných častiach krajiny.

V Macedónsku aj v Bruseli sa očakávalo, že predčasné voľby privedú do úradu novú vládu, ktorej by sa podarilo odblokovať parlament a dokázať to, že EÚ konečne stanoví dátum začiatku prístupových rozhovorov. Krajina zažila nedávno veľké sklamanie, keď kvôli vlečúcemu sa sporu s Gréckom o názov krajiny, nedostala pozvánku do Severoatlantickej aliancie na summite v Bukurešti.

Po víkendových udalostiach, vládne presvedčenie, že Skopije vytúžený termín od Bruselu tento rok ani nedostane. “Boli to najhoršie zorganizované voľby a víťaz na seba teraz preberá veľkú zodpovednosť za Mecedónsko”, povedala šéfka sociálnych demokratov, hlavnej opozičnej sily, Radmila Sekerinska.

Víťazom volieb sa presvedčivo stala konzervatívna strana VMRO-DPMNE premiéra Nikolu Gruevskeho. Tá pravdepodobne vytvorí vládu s jednou z politických strán etnických Albáncov. Presvedčivé víťazstvo Gruevskemu podľa niektorých zabezpečili nacionalistické sentimenty, po tom, čo Gréci nateraz zablokovali Macedónsko v snahe o členstvo v NATO.

V súvislosti so streľbou bol zatknutý jeden z bývalých lídrov gerilovej skupiny, Albánskej národnej armády, ktorá bola jedným z hlavným aktérov násilností z roku 2001. Západu sa vtedy podarilo odvrátiť akútnu hrozbu občianskej vojny a to aj s pomocou prísľubu euroatlantickej integrácie.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA