V Rakúsku možno bude referendum o pristúpení Turecka

Ankara bude možno musieť čeliť ďalšej prekážke na ceste do Únie. Rakúske koaličné strany sa dohodli, že jej prípadný vstup predloží na hlasovanie v referende.

„Koaličné strany sa dohodli pristúpiť k referendu, ak sa predvstupové rozhovory s Tureckom uzavrú v prospech rozhodnutia pripraviť prístupovú zmluvu“, povedala v sobotu (23. august) rakúska ministerka zahraničných vecí Ursula Plassnik pre nemecký denník Frankfurter Allgemenine Zeitung.

„A majú na to dobrý dôvod: turecké členstvo prinesie do európskej integrácie a do EÚ novú dimenziu.“

Ak sa Rakúsko nakoniec naozaj rozhodne referendum uskutočniť, občania budú s najväčšou pravdepodobnosťou hlasovať proti. Prieskumy opakovane ukázali, že Rakúsko je najskeptickejším členom Únie voči vstupu Turecka, až s 80% opozíciou. Predvstupové rokovania sa však pravdepodobne neuzavrú pred rokom 2014.

Okrem toho bude v septembru zvolená nová vláda a nie je jasné, ako sa k sľubu postaví. Predčasné voľby sa stali nevyhnutné po rozpade „veľkej koalície“ sociálnych demokratov a ľudovcov po nezhodách o reforme zdravotníctva a vyhlásení premiéra Alfreda Gusenbauera o referende o budúcich zmluvách EÚ, s ktorým ľudovci nesúhlasili.

Andrew Duff, britský liberálny europoslanec a viceprezident spoločného parlamentného výboru EÚ – Turecko si myslí, že tomu netreba prisudzovať veľkú dôležitosť, nakoľko ide o súčasť rakúskej predvolebnej kampane.

Pre EurActiv však zároveň pripustil, že sľub nie je žiadnym prekvapením. Rakúsko má hlboko zakorenenú, dlhodobú averziu voči Turecku a politické strany to často využívajú.

Opozícia voči tureckému členstvu je silná aj vo dvoch veľkých členských krajinách, Francúzsku a Nemecku. Prezident Sarkozy opakovane vyhlasoval, že Turecko nepovažuje za súčasť Európy, v Nemecku otázka rozdeľuje vládu kresťanských demokratov a sociálnych demokratov. Sociálni demokrati sú za, kancelárka Angela Merkel a jej strana však podporujú „privilegované partnerstvo“.

Slovenská vláda oficiálne členstvo Turecka podporuje, podmienkou je však splnenie všetkých kritérií.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA