V Slovinsku bude možno referendum o Chorvátsku

Slovinskí voliči možno dostanú šancu vyjadriť sa v referende k vstupu Chorvátska do EÚ. Ak sa dlhotrvajúci územný spor medzi krajinami nevyrieši k spokojnosti Ľubľany, takýto krok je podľa slovinského ministra zahraničia „celkom realistický.“

Ak nebude slovinsko-chorvátsky spor o niektoré hraničné územia čím skôr vyriešený v súlade so záujmami Ľubľany, je „celkom realistické,“ že v Slovinsku sa uskutoční referendum o budúcom rozšírení EÚ o Chorvátsko, oznámil Samuel Zbogar, slovinský minister zahraničia. O možnosti vypísať ratifikačné referendum o chorvátskej prístupovej zmluve informoval 7. januára chorvátsky denník Jutarni list.

Hovorca komisára Olliho Rehna, ktorý je zodpovedný za rozširovanie, pre EurActiv vyhlásil, že Európska komisia sa nikdy nevyjadruje k spôsobu, akým jednotlivé krajiny EÚ ratifikujú medzinárodné zmluvy, vrátane prístupových zmlúv s kandidátskymi štátmi.

Počas Francúzskeho predsedníctva Slovinsko pre hraničný spor dvakrát zablokovalo otvorenie nových prístupových kapitol. Jutarni list v tejto súvislosti píše, že Európska komisia viackrát vyjadrila ľútosť nad súčasným vývojom. Aj napriek úsiliu Francúzska byť mediátorom sporu počas poslednej medzivládnej konferencie, Slovinsko zablokovalo otvorenie 9 z 10 prístupových kapitol.

Hraničný spor medzi Chorvátskom a Slovinskom sa dotýka území na štyroch miestach, na pobreží aj vo vnútrozemí. Oblasti sú pre obe krajiny strategické pre exkluzívne práva na prístup k hlbokomorským zónam. Na rozdiel od Slovinska, súčasťou územia Chorvátska je pomerne dlhé prímorské pobrežie. Slovinsko sa pre svoj obmedzený prístup k moru samo považuje za „geograficky znevýhodnený štát.“ Vypísanie ratifikačného referenda nie je podľa slovinskej ústavy formálnym problémom, pretože na takýto krok stačí petičná požiadavka s podpismi 40 tis. občanov, ktoré majú nacionalistické politické sily bez problémov k dispozícii (EurActiv 05/01/08).

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA