V Turecku sa zatýka. Opozícia hovorí o pomste

Posledná vlna zatýkaní údajných členov organizácie Ergenekon, ktorá je blízka sekulárnemu vojenskému establišmentu, vyvolala v Turecku napätie. Správu priniesol portál EurActiv.com.tr.

Pozadie

Turecká armáda, ktorej príslušníci sú známi aj ako „kemalisti“, je považovaná za ochrancu sekulárneho odkazu Kemala Atatürka. Po prvej svetovej vojne sa Atatürk snažil pretransformovať zvyšky Osmanskej ríše na demokratický, sekulárny a národný štát. V minulosti armáda zvrhla v Turecku niekoľko vlád.

Časť vplyvu armády bola okresaná v súvislosti s prístupovým procesom Turecka do EÚ. V reakcii na to sa sekularistické sily blízke armáde pokúsili súdnou cestou zakázať vládnu Stranu spravodlivosti a rozvoja (AKP).

Otázky

Po poslednej sérií zatýkaní z nedele 11. januára sa celkový počet podozrivých z pokusu o zvrhnutie vlády AKP zvýšil na viac ako sto. Strana premiéra Erdogana je považovaná za umiernene islamistickú.

Polícia uviedla, že narazila na sklad zbraní v lese neďaleko Ankary. Nález sa jej údajne podaril vďaka nákresu, ktorý našla v dome bývalého šéfa špeciálnych policajných zložiek.

Podľa portálu Euractiv.com.tr, zatýkanie z posledných týždňov odhalilo niekoľko „prekvapivých mien“, ktoré mali byť v spojení s organizáciou Eregenekon. Celá kauza je v Turecku označovaná za „prípad storočia“.

Medzi zadržanými je aj profesor Yalçin Küçük, bývalý prezident Rady pre vyššie vzdelávanie, profesor Kemal Gürüz, bývalý právny poradca generálneho štábu, čestný predseda odvolacieho súdu Sabih Kanadoglu a niekoľko ďalších vysokých vojenských šarží.

S rozhorčením reagoval na zatýkania líder hlavnej opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) Deniz Baykal: „Toto je operácia pomsty a politická odplata“, povedal.

„Takéto scény sa odohrávajú v krajinách, ktoré prechádzajú zmenou režimu. Boli sme svedkami náhlej výmeny systému sociálnych hodnôt, základných hodnôt a princípov spoločnosti i prominentných osobností pred a po ajatolláhovi Chomejním, ako aj pred a po Hitlerovej ére. Dnes opäť čelíme podobným zmenám“, vyhlásil Baykal.

Atény v čase vyostreného vnútropolitického boja v Turecku obvinili Ankaru z „provokácie“, ktorej sa mali dopustiť turecké stíhačky, ktoré narušili vzdušný priestor nad Egejským morom. Grécky premiér Kostas Karamanlis zvolal v tejto súvislosti na dnes mimoriadnu schôdzu vlády.

Grécka tlač napísala, že najnovšie vyostrenie vzťahov medzi dvoma spojencami z NATO pravdepodobne súvisí s napätou vnútropolitickou situáciou v Turecku.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA