Varované Turecko začalo rokovať

Ministri zahraničných vecí EÚ urobili prvý krok smerom k členstvu Turecka v EÚ, no zároveň krajinu varovali, že musí dodržať svoje sľuby Cypru.

 

Krátka správa

Až po niekoľkých hodinách vyjednávania sa európskym ministrom zahraničných vecí podarilo zabrániť zastaveniu prístupových rokovaní EÚ-Turecko ešte skôr, než vôbec začali.

Proti formálnemu otvoreniu a uzavretiu prvej z 35 negociačných kapitol medzi Tureckom a EÚ sa postavil Cyprus s tým, že Ankara musí najprv splniť svoje povinnosti a uznať všetkých desať nových členských krajín EÚ vrátane Cyperskej republiky. Uznanie zahŕňa aj otvorenie tureckých prístavov a letísk pre plavidlá a lietadlá Cypru.

Napriek tomu, že Ankara to prisľúbila už dávno, zatiaľ v tejto záležitosti neprijala žiadne konkrétne opatrenia.

Uzavretie prvej negociačnej kapitoly 12. júna 2006 bolo preto spojené s dôrazným varovaním, na ktorom Cyprus trval. Rakúska ministerka zahraničných vecí Ursula Plassnik uviedla: „Ak nebudú prijaté konkrétne kroky, skôr či neskôr nastanú vážne ťažkosti. Riskujeme patovú situáciu.“

Turecký minister zahraničných vecí Abdullah Gul vyhlásil: „Naše názory na túto záležitosť sa líšia,“ a poukázal na to, že to boli grécki, a nie tureckí Cyperčania, kto vetoval zjednotenie ostrova v roku 2004. Gul vyzval EÚ, aby zrušila obchodné embargo voči severnej časti ostrova. Podľa jeho názoru EÚ nikdy nemala prijať rozdelený Cyprus po tom, čo grécki Cyperčania odmietli mierový plán OSN.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA